Reklama
aplikuj.pl

Analiza danych zebranych podczas misji Planck

Zespół naukowców przeanalizował dane i przedstawił wyniki zebrane z teleskopu podczas misji Planck. Miała ona za zadanie wykonanie pomiarów anizotropii kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła (CMB) z wysoką zdolnością rozdzielczą. Teleskop zbierał dane od 2009 roku do 2013 roku. Podczas spotkania we Włoszech, badacze przedstawili bardzo ciekawe wnioski.

Pokazali oni mapę, która przedstawia kierunek i intensywność polaryzacji CMB patrząc w pełnię nieba. Dane z Plancka potwierdzają standardowy model inflacji kosmologicznej, ale także poddają w wątpliwość fakty mówiące o istnieniu czarnej materii. Analiza danych wskazuje, że nadmiar pozytonów, znalezionych podczas wczesnych badań, nie musi pochodzić od czarnej materii. Także mapy, stworzone na podstawie danych z Plancka, oferują walidacje teorii inflacji oraz pomagają wyjaśnić niezgodności pomiędzy wcześniej zebranymi danymi a tymi z projektu  NASA WMAP.

Misja Planck ujawniła także, że gwiazdy zaczęły tworzyć się od 700 do 800 milionów lat po narodzinach wszechświata. Dane poddały w wątpliwość teorię, która mówiła, że istnieją 4 rodzaje neutrin- są tylko 3 rodzaje. Pełny zestaw danych zebranych podczas misji Planck będzie dostępny w internecie 22 grudnia.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: ESA/AOES Medialab