WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Audi h-tron quattro – wodorowy koncept

Audi na North American International Auto Show w Detroit zaprezentowało koncepcyjny model h-tron quattro. Auto napędzane jest przez silniki elektryczne, czerpiące energię z wodorowych ogniw paliwowych. H-tron quattro to SUV, wyglądający znacznie lepiej niż wodorowe wynalazki w stylu Toyoty Mirai. Szkoda, ze w przeciwieństwie do Japończyka, jest na razie tylko pojazdem koncepcyjnym.

audi h-tron2

Samochód, zgodnie z tym co wskazuje „quattro” w jego nazwie, posiada napęd na obie osie. Na przód napęd przenoszony jest z silnika elektrycznego o mocy 122KM (90kW), natomiast tylnymi kołami obraca jednostka mocniejsza, dysponująca 190KM (140kW) mocy. Silniki pozwalają na przyspieszanie od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 7 sekund oraz osiąganie maksymalnej prędkości 200 kilometrów na godzinę. Są to więc osiągi całkiem niezłe jak na rodzinnego SUV-a, chociaż nie mogą się umywać do innej ekologicznej konstrukcji – Tesli Model X.

Jednak nad pojazdami elektrycznymi Tesli nowość od Audi ma jedną przewagę. Akumulatory litowo-jonowe używane są jedynie jako magazyn energii wykorzystywanej w czasie przyspieszania i wyjątkowo dynamicznej jazdy. Podstawowym źródłem energii są wodorowe ogniwa paliwowe, wytwarzające prąd o mocy około 110 kW. Na jednym tankowaniu samochód powinien być w stanie przejechać około 600 kilometrów, a samo tankowanie trwa zaledwie… 4 minuty.  Zarówno zasięg jak i czas ładowania są oszałamiająco dobre w porównaniu do samochodów elektrycznych. Oby tylko wodorowe Audi nie poszły w ślady innego niemieckiego wynalazku, znanego jako LZ-129 Hindenburg.

[źródło i grafika: engadget.com]