Reklama
aplikuj.pl

Babilończycy dokładnie znali prędkość ruchu Jowisza na niebie

Starożytnym cywilizacjom często przypisuje się, na podstawie lichych poszlak, wiedzę astronomiczną znacznie wykraczającą poza znajomość tej materii prezentowaną przez ludzkość na początku naszej ery, a czasem nawet jeszcze na początku XX wieku. Tym razem jednak mamy do czynienia z mocnymi dowodami na to, że Babilończycy używali w astronomii aparatu matematycznego, o którym dotychczas myślano, że został opracowany dopiero w XIV wieku.

Ciekawe zapiski dotyczące Jowisza odkryto na babilońskich tabliczkach, które powstały pomiędzy 350 a 50 rokiem przed naszą erą. Zawierają one oparte na geometrii obliczenia dotyczące ruchu Jowisza, a konkretnie jego prędkości. Na podstawie zmieniającego się w czasie położenia planety na nieboskłonie, pomimo krętego toru po jakim zdaje się poruszać, Babilończycy byli w stanie precyzyjnie określać jej prędkość. Na tabliczkach zapisywano zmiany prędkości Jowisza oraz sposób w jaki je obliczono.

Dotychczas uważano, że metoda wyznaczania prędkości obiektu użyta przez Babilończyków, została opracowana dopiero w 1330 roku w Oxfordzie (tzw. teoria Merton). Chociaż geometria była doskonale znana w starożytności, zwłaszcza w starożytnej Grecji, to nie mamy żadnych dowodów na jej tak zaawansowane użycie w astronomii w jakimkolwiek kraju innym niż Babilon.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]