Reklama
aplikuj.pl

Bioinżynierowie dzielą się swoim robotem ze światem

Ritu Raman i Rashid Bashir od kilku lat zajmują się tworzeniem tzw. bio-botów w ramach pracy na Uniwersytecie Illinois. Rezultatem ich działań było skonstruowanie mechanicznych urządzeń poruszających się dzięki komórkom należącym do szczura. Teraz dwójka naukowców dzieli się swoim doświadczeniem, aby inni zapaleńcy również zajęli się tematem.

Bioboty są robotami, które korzystają z żywych tkanek, aby funkcjonować. Nasze używają mięśni szkieletowych w celu poruszania się, jednak w planach mamy rozszerzenie metodologii na inne typy tkanek oraz inne zachowania funkcjonalne. Używane przez nas mięśnie są genetycznie przystosowane do reagowania na niebieskie światło, możemy więc stworzyć maszynę poruszającą się w kierunku, z którego będzie emitowane światło o tej barwie.

Dokonania badaczy trafiły do czasopisma Nature Protocols. Wierzą oni, że z dokumentów skorzystają przyszłe pokolenia bioinżynierów. Raman i Bashir mają nadzieję, iż bioboty zostaną już wkrótce wykorzystane w medycynie, m.in. w testowaniu i podawaniu leków czy tworzeniu implantów. Ritu Raman skwitowała swoją wypowiedź słowami:

Mam nadzieję, że te dokumenty będą stanowiły podstawowe źródło wiedzy na temat projektowania, produkcji i udoskonalania biologicznych robotów oraz zainspirują naukowców do korzystania z biobotów w rozwiązywaniu problemów, jakim stawiamy obecnie czoła jako społeczeństwo.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]