Reklama
aplikuj.pl

Biotusz pozwalający na druk 3D kości i chrząstek

Drukowanie żywej tkanki 3D jest dosyć skomplikowane. Jedną z przeszkód, która nie umożliwiała wykorzystanie tej techniki na masową skalę jest brak odpowiedniego biotuszu. Ale dzięki naukowcom z Uniwersytetu w Bristolu może się to zmienić.

Nowy biotusz zawiera dwa różne składniki polimerowe. Jest to naturalny polimer pochodzący z wodorostów oraz syntetyczny używany w przemyśle medycznym. Ten drugi powoduje zmianę stanu skupienia z ciekłego na stały podczas wzrostu temperatury. Ten pierwszy odpowiada za wsparcie podczas dostarczania składników odżywczych dla komórek.

Dzięki temu zespół był zdolny do różnicowania komórek macierzystych do osteoblastów (komórek tworzących kości). Zajęło im tylko 5 tygodni aby stworzyć pełnowymiarową chrząstkę tchawicy. Co jest najważniejsze to, że podczas wprowadzania pożywki dla komórek syntetyczny polimer zostawał wydalony ze struktury 3D pozostawiając tylko komórki macierzyste oraz naturalny polimer. To właśnie ten ostatni stworzył pory, dzięki którym komórki macierzyste mogły się odżywiać.

Zastosowanie? Może nim być drukowanie skomplikowanych tkanek za pomocą komórek pobranych od pacjenta. Mogą to być kości bądź chrząstki, które mogą zostać wykorzystane w operacjach kolana czy biodra. Dzięki naturalnemu pochodzeniu istnieje znacznie mniejsza szansa na niepożądane reakcje organizmu.

Źródło: http://phys.org/