WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ciekawa animacja, ukazująca etapy rozwoju indoeuropejskich grup językowych

Ta fascynująca animowana mapa ukazuje w jaki sposób wyewoluowały współczesne języki indoeuropejskie w ciągu ostatnich ośmiu tysięcy lat. Jest to naprawdę spora grupa, zawierająca ponad 400 języków; naukowcy spekulują że wszystkie one pochodzą z jednego, specyficznego regionu, mianowicie z Anatolii (Turcja).

Animacja została stworzona przez dział naukowy Business Insidera i opiera się na rezultatach badań Quentina Atkinsona, profesora biologii ewolucyjnej na nowozelandzkim Uniwersytecie w Auckland. Zastosowane przez niego metody obliczeniowe zbliżone są do algorytmów używanych przez genetyków podczas śledzenia rozprzestrzeniających się epidemii, np grypy.

Profesor dostrzegł bowiem podobieństwa między niektórymi podstawowymi słowami w starożytnych narzeczach oraz współczesnych językach – słowa takie jak m.in. „mama”, „tata”, „ręka”, „stopa” brzmią dość podobnie w wielu z nich. Takie podobieństwa i różnice zostały użyte do stworzenia swoistego „drzewa genealogicznego” (i znów: genetycy w podobny sposób badają DNA). I to właśnie pomogło w prześledzeniu poszczególnych „gałęzi”, aż do korzeni. Które mają znajdować się we wspominanym powyżej regionie zajmowanym obecnie przez państwo tureckie.

Nawiasem mówiąc my, Polacy możemy czuć się dumni – podrodzina języków bałtosłowiańskich (czyli tych z których wywodzi się nasza własna gadka) należy do najstarszych w regionie.

Obejrzyjmy więc dokładnie jak to wygląda na osi czasu:

[źródło: Business Insider, grafika: Youtube]