Reklama
aplikuj.pl

Cryo-EM metodą roku 2016

Naukowcy za pomocą cryo-EM (cryo-elektronowa mikroskopia) przełamali bariery związane z wizualizacją białek. Byli oni w stanie stworzyć obraz dehydrogenazy glutaminianowej, enzymu występującego w komórkach. Uzyskali oni obraz o rozdzielczości 1,8 angrema, czyli z dokładnością pozwalającą na zobaczenie szczegółów na poziomie atomowym. Aktualnie naukowcy z  National Cancer Institute (NCI) osiągnęli kolejny sukces. Pokazali oni, że dzięki cryo-EM można zobrazować także białka komórek rakowych.

Dyrektor NCI, Doug Lowy, mówi:

Te osiągnięcia demonstrują scenariusz z prawdziwego życia, gdzie twórcy leków mogą teraz wykorzystać cryo-EM do obserwowania efektów struktur leków- coś jak badacz odwzorowuje linię brzegową, żeby zobaczyć gdzie najlepiej zadokować łódkę- a potem przełożyć to na efekt terapeutyczny.

Cryo-EM pozwala na analizę struktury białek, które są celem leków. Do tej pory naukowcy wizualizowali dehydrogenazę izocytrynianową (IDH1) oraz mleczanową (LDH). Mutacje w genach kodujących oba białka są powszechne w wielu rodzajach raka. Zobrazowanie ich pozwala na identyfikację cząsteczek, które wiążą się z nimi i zmieniają aktywność białek.

Metoda ta została wybrana metodą roku 2016 przez Nature Methods i zaczyna już być powszechnie wykorzystywane przez osoby tworzące leki na nowotwory.

Źródło: http://phys.org; Zdjęcie:Autor: Starless (Praca własna) [CC0], Wikimedia Commons