Reklama
aplikuj.pl

Dzięki ultradźwiękom możliwe jest wepchnięcie RNA do komórek

Naukowcom z MIT i Brigham and Women’s Hospital udało się wepchnąć nić RNA do koloni komórek z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Dzięki temu możliwe było przeprogramowanie produkcji białek, które znajdowane są w jelitach podczas ich chorób zapalnych. Badania na myszach pokazały, że wewnętrzne zapalenia praktycznie w całości znikały i to bez efektów ubocznych.

Pewne części RNA mogą wyłączyć specyficzne geny. Zazwyczaj jednak to nie działa w jelitach bowiem cząsteczki RNA zostają rozbite przez różne molekuły zanim dotrą do zmienionego chorobowo miejsca. Dzięki ultradźwiękom możliwe jest rozwiązanie tego problemu. Niskie częstotliwości fal powodują powstawanie bąbelków w roztworze, które następnie pękają i wpychają leki czy, jak w tym wypadku, RNA do wnętrza komórek. Badania przeprowadzone na myszach pokazały, że stężenie złych białek spadło nawet siedmiokrotnie co prawie spowodowało zanik zapalenia. Badacze także nie zauważyli żadnych niepożądanych efektów. Takie leczenie może nie tylko przydać się w przypadku chorób jelit ale także przy innych rzeczach, np. przy nowotworach.

Naukowcy współpracują już z firmą Suono Bio w celu opracowania i wprowadzenia odpowiedniej terapii. Zespół pracuje także nad opracowaniem małego i przenośnego urządzenia pozwalającego na wykonywanie takiego leczenia. Trwają także badania nad wykorzystaniem tej metody w rpzypadku innych chorób.

Źródło: https://www.engadget.com/ Zdjęcie: By No machine-readable author provided. Alterganon assumed (based on copyright claims). [Public domain], via Wikimedia Commons