Reklama
aplikuj.pl

Egzoszkielet dla pacjentów z chorobą Parkinsona

Choroba Parkinsona jest jedną z gorszych jakie mogą dotknąć człowieka. Niepohamowane drżenia rąk przeszkadzają i uniemożliwiają codzienne życie. Jednakże naukowcy z Londynu opracowali egzoszkielet, który ma za zadanie tłumić drgania podczas prostych działań, np. podnoszenia filiżanki.

Egzoszkielet waży zaledwie 350 gram. Składa się on z plastikowej ramki drukowanej w 3D, dwóch małych serwomotorów, zawierających czujniki pozycjonujące. Także naukowcy dodali akcelerometr i żyroskop na rękę.

Urządzenie wykrywa rytmiczne ruchy wywoływane przez drżenie i wykorzystuje siłowniki do stworzenia idealnych przeciwnych ruchów dzięki czemu pierwotne drżenie zostaje zniesione. Pozwala to na wykonywanie praktycznie wszystkich codziennych czynności, takich jak spacer, bieganie, podnoszenie szklanki czy wskazywanie. Egzoszkielet działa z dokładnością wynoszącą 70%. Naukowcy także ciągle pracują nad jej poprawą i umożliwieniem pisania czy jedzenia.

Tłumienie drżeń może zostać włączone i wyłączone w dowolnym momencie. Może także zostać włączony tryb czuwania, który wykryje samemu kiedy egzoszkielet ma zacząć działać.

Pacjenci zyskali więc nową opcję walki ze swoją chorobą. Do tej pory mogli korzystać z leków czy chirurgicznie wszczepianych stymulatorów. Inne metody wykorzystują nawet elektrody, który stymulują mięśnie. Najdziwniejsza jest jednak łyżka, która sama niweluje drżenie rąk pacjenta. Tak czy siak, każda nowa metoda ułatwiająca życie pacjentowi jest dużym sukcesem nauki.

Źródło: http://spectrum.ieee.org