Rehabilitacja fizyczna to czasochłonne, wysysające z energii, często demotywujące przedsięwzięcie. Ale firma o nazwie Neofect ma nadzieję to zmienić, pokazując światu linię produktów rehabilitacyjnych Rapael, które wykorzystują system gry biofeedback, w celu umożliwienia pacjentom przejścia terapii. Sztandarowym produktem Neofect jest Rapael Smart Glove, rękawiczka z Bluetooth, która jest napakowana czujnikami do pomiaru ruchów palców i nadgarstka.

Podczas sesji rehabilitacyjnych pacjenci są instruowani, by wykonywać proste ruchy, takie jak rozpostarcie palców lub obrócenie nadgarstka, które mają na celu realizację podstawowych zadań w grze, np. nawigacja łodzią podwodną lub obrócenie jajka sadzonego. Ruchy są oparte na powszechnie stosowanych terapiach klinicznych i algorytm harmonogramu nauki pomaga dostosować trudność w celu optymalizacji wyzwania i motywacji.

„Elementy grywalizacji i łatwy w obsłudze interfejs motywuje pacjenta w trakcie procesu rehabilitacji” mówi Hoyoung Ban, CEO Neofect. „Pomaga pobudzić neuroplastyczność w dłoni pacjenta z uszkodzeniem mózgu w momencie, gdy pacjent gra, widząc i słysząc dźwięki w grze.”

Metoda Rapael okazała się skuteczniejsza od konwencjonalnego leczenia rehabilitacyjnego, jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie NeuroEngineering and Rehabilitation. Smart Glove zdobył również dla Neofect ukłon od CES 2017 Innovation Awards Honoree. Istnieje możliwość wynajęcia sprzętu do użytku domowego za 99 $ miesięcznie lub nabycia w szpitalu lub klinice za około 1500 $.

Chociaż Smart Glove to flagowy produkt firmy, zespół Neofect rozpoczął prace nad rozwojem innych produktów dla pacjentów z różnymi problemami. Rapael Smart Kids i Rapael Smart Board, oba oczekiwane w kwietniu 2017 roku, zostały zaprojektowane specjalnie dla dzieci z zaburzeniami układu nerwowego i pacjentów potrzebujących treningu górnych kończyn.

Firma współpracuje również z naukowcami z Seoul National University, którzy rozwinęli Exo-Glove Poly – polimerową, robotyczną rękawicę, zaprojektowaną specjalnie do rehabilitacji przy urazach kręgów szyjnych C5 i C7. Wyposażona w jednostki napędu, przewody oraz przycisk do sterowania, rękawica pomaga pacjentom chwytać przedmioty, które w innym przypadku byłyby zbyt ciężkie, by je utrzymać.

A tak wygląda działanie Rapael Smart Glove w praktyce:

 

Źródło: digitaltrends.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!