Reklama
aplikuj.pl

Elektrody wykonane z grafenu

Naukowcy z  Perelman School of Medicine, School of Engineering na Uniwersytecie w Pensylwanii oraz The Children’s Hospital of Philadelphia wykorzystali grafen do stworzenia nowego typu elektrody, która pomoże zrozumieć skomplikowaną konstrukcję elementów mózgu.

Poznawanie na przykład jak działają odpowiednie sieci neuronowe przy padaczce, wymaga stałej obserwacji w czasie rzeczywistym, za pomocą obrazowania optycznego oraz nagrań elektrofizjologicznych. Niestety tradycyjne elektrody są nieprzezroczyste, blokują wizję i tworzą cienie zakrywające ważne szczegóły. Przez to naukowcy mogą uzyskać albo zdjęcia wysokiej rozdzielczości albo dokładne dane elektrofizjologiczne, ale nigdy te dwie rzeczy naraz.

Nowo opracowana elektroda pozwala na połączenie tych dwóch metod. Oprócz zalet wynikających z jego przezroczystości, grafen ma też więcej plusów. Duygu Kuzum mówi:

Jego powierzchnia może być anty-korozyjna, co wyeliminuje korozyjne reakcje elektrochemiczne w tkankach. Jest to też materiał, dzięki któremu można uzyskać wysoki stosunek sygnału do szumu.

Do tej pory były podobne projekty, ale wykorzystywały one ITO (tlenek indowo-cynowy ), który jest drogi i kruchy. Grafen pozwala na stworzenie elastycznych i bardzo cienkich elektrod. Oprócz zastosowania w badaniach mózgu, elektrody mogą przydać się do zbierania sygnałów z człowieka z praktycznie każdej części ciała. Możliwość wykonywania przy tym zdjęć wysokiej rozdzielczości sprawia, że powinny stać się one przyszłością badań.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie:  Duygu Kuzum and Euijae Shim, University of Pennsylvania