Chyba każdy zna zielony kolor obrazu noktowizora. Znany jest przeciętnemu zjadaczowi chleba z gier, czy telewizji a w prawdziwym życiu służy policjantom i żołnierzom podczas nocnych manewrów. Jeśli jesteście nieco bardziej spostrzegawczy, bez wątpienia rzuciły wam się w oczy istotne gabaryty tego urządzenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że większość noktowizorów wymaga chłodzenia krogenicznego, ze względu na ciepło wydzielane przez materiały i elektronikę zawartą w ich wnętrzach. Wkrótce jednak może się to zmienić – i to dzięki grafenowi – czyli Najlepszej Substancji.

Jako półprzewodnik, grafen absorbuje ładunek elektryczny w stopniu stokroć większym niż stal. Badacze z MIT stworzyli nowy chip z tego materiału, zaprojektowany tak, by wykorzystujący go noktowizor był niewielki i nie generował dużych ilości ciepła.

graphene-night-vision-2015-11-16-02

O ile na załączonym obrazku widać logo, wciąż konieczne jest zwiększenie rozdzielczości generowanego obrazu. Jeśli się to uda, rozwiązanie to będzie mogło zostać użyte w urządzeniach o wielkości smartfona. Naukowcy pragną osiągnąć jakość pozwalającą na zastosowanie technologii w sprzętach codziennego użytku – przykładowo w szybach samochodowych. Podczas jazdy możliwy byłby dostęp do noktowizji w czasie rzeczywistym, dzięki czemu kierowca widziałby znacznie więcej.

[źródło i grafika: eteknix.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!