Reklama
aplikuj.pl

Mapa Drogi Mlecznej

Czasopismo  Monthly Notices of the Royal Astronomical Society prezentuje pracę, która miała na celu skatalogowanie około 219 milionów gwiazd znajdujących się  w Drodze Mlecznej. Do projektu, który trwał 10 lat, naukowcy wykorzystali teleskop Newtona (INT).

Z Ziemi, w szczególności z „ciemnych” miejsc, Droga Mleczna wygląda jak świecące się pasmo na niebie. Układ ten rozciąga się na 100 tysięcy lat świetlnych i jego grubość to ok.1000 lat świetlnych. Ma on kształt spiralny o masie 10^12 mas Słońca.

Ludzie od dawna próbują odróżnić poszczególne punkty na niebie, ale udało się to dopiero za pomocą 2,5 metrowego zwierciadła INT. Dzięki stworzeniu odpowiedniego katalogu, naukowcy byli w stanie stworzyć mapę tego układu. Pokazuje ona jak zmienia się gęstość gwiazd- daje to wgląd w strukturę Drogi Mlecznej.

Wykonanie takiego katalogu jest przykładem wykorzystania nowoczesnej astronomii „dużych danych”. Każda z 219 milionów gwiazd opisana jest za pomocą 99 cech. Zespół oferuje darmowy dostęp do pomiarów, które zostały wykonane dzięki dwóm filmom środkowo-przepustowym przechwytujących czerwony koniec światła czerwonego. Jest także możliwość, dzięki filmom wąsko-pasmowym, przechwycenia najjaśniejszych linii emisji wodoru (H-alfa). Dzięki nim można obrazować mgławice. Projekt z pewnością jest ciekawy i umożliwi nowe spojrzenie na Drogę Mleczną.

mleczna

Źródło, zdjęcie: http://phys.org/