WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Microsoft: komputer kwantowy już za 10 lat?

Komputery kwantowe, których teoretyczne podstawy działania opracowano w latach ’80-tych ubiegłego wieku, mają dać nam ogromny skok wydajności w niektórych typach obliczeń. Najczęściej słyszy się o tym, że kwantowe komputery mają szczególnie szybko łamać szyfry, jednak zainteresowanie nimi prywatnych firm może sugerować, że dadzą one przewagę obliczeniową również w mniej kontrowersyjnych zadaniach.

Wiemy, że niedawno w rozwój informatyki kwantowej postanowił zainwestować Intel. Choć dla amerykańskiego giganta 50 mln dolarów to drobne, to należy pamiętać, że to dopiero początek badań firmy w tej dziedzinie. Nieco większą kwotę, bo 79,7 mln $, według danych ujawnionych przez Edwarda Snowdena, w rozwój komputerów kwantowych włożyła amerykańska National Security Agency. Większość informatycznych gigantów oraz agencji rządowych woli jednak obecnie korzystać z gotowych rozwiązań budowanych przez firmę D-Wave.

D-Wave jest niekwestionowanym liderem światowego rynku komputerów kwantowych. Firma, która pierwszy prototyp zaprezentowała w 2007 roku, zdążyła już sprzedać komputery kwantowe Google’owi, NASA, Lockheed Martinowi, czy Microsoftowi. Problem w tym, że wciąż trwają spory, czy produkowane przez nich urządzenia rzeczywiście spełniają definicję komputera kwantowego. Nie pomaga rozwiać tych wątpliwości fakt, że sam producent jest bardzo tajemniczy i albo nie chce udowodnić że rzeczywiście stworzył komputer kwantowy (może boi się, że musiałby wtedy ujawnić ważne szczegóły techniczne?) albo nie potrafi tego udowodnić albo… milczy, bo wie, że naciąga fakty nazywając swoje urządzenia „komputerami kwantowymi”.

Niezależnie od tego, czy uznamy, że D-Wave wytwarza prawdziwe, tylko bardzo tajemnicze i bardzo powolne, komputery kwantowe, czy nie – Microsoft patrzy w przyszłość z optymizmem. Czy to D-Wave, czy Intel, czy NSA sprawią, że komputery kwantowe staną się użyteczne, według Microsoftu nastąpi to w ciągu najbliższych 10 lat. Według artykułu opublikowanego w Arxiv w najbliższej dekadzie uda się opracować komputer kwantowy, który okaże się przydatny w systemach hybrydowych, w których poszczególne części programów, będą liczone albo przez komputer kwantowy albo przez tradycyjny w zależności od tego, jakiego typu obliczeń wymagają.

[źródło i grafika: theverge.com]