WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Miliony wielorybów uśmiercone przez ludzi

Pomimo tego, że od lat 80 ubiegłego wieku funkcjonują zakazy polowania na wieloryby, wcale nie pozwoliło to tym niezwykle majestatycznym zwierzętom na odbudowanie swojej populacji.

Powodem tak opłakanej sytuacji w jakiej znajdują się wieloryby są oczywiście rzezie, przeprowadzane w celach czysto komercyjnych, a więc aby uzyskać ich mięso czy tłuszcz, będące bardzo pożądanymi towarami. Mimo to, skalę całego przedsięwzięcia przedstawiają dopiero konkretne liczby, a tych przez długi czas nie znaliśmy. Aż do teraz:

W okresie od 1900 do 1999 roku, szacujemy, iż niemalże 2,9 miliona dorosłych wielorybów zostało zabitych i obrobionych. Z tej sumy, 276,442 wyłowiono z północnego Atlantyku, 563,696 z północnej części Oceanu Spokojnego, zaś aż 2,053,956 na południowej półkuli. Na tym terenie, najbardziej obfite w ofiary były lata 1925–39, zaś globalnie okres od 1946 do 1975 roku. Przez cały dwudziesty wiek, najbardziej ucierpiały gatunki finwali oraz kaszalotów, których liczebność zmniejszyła się o kolejno 874,068 i 761,523 osobników.

Autorami powyższych wyliczeń są Robert  C. Rocha Jr., Phillip J. Clapham i Yulia V. Ivaschenko, czyli badacze, którzy opublikowali swoją pracę na łamach Marine Fisheries Review. Dzięki ich pracy do ludzi może w końcu dotrzeć, o jakiej skali problemu mówimy.

Do tej pory wszelkie przypuszczenia odnośnie liczb, jakimi zostały wyrażone efekty polowania na wieloryby, były dalekie od rzeczywistości i można za to obwinić najprawdopodobniej Związek Radziecki, który długo nie ujawniał danych na temat ekstensywnych połowów waleni z okresu powojennego. Sprawy nie ułatwia również fakt, że mówimy tutaj o ssakach, którym reprodukcja zajmuje wyjątkowo dużo czasu, co łączone z rozwijającą się technologią, pozwalającą na wprowadzanie coraz to nowszych i bardziej śmiercionośnych metod pozbawiania życia podwodnych stworzeń, daje pewne uzasadnienie, dlaczego ich populacja została tak znacząco uszczuplona.

W roku 1982 wszystkie państwa poza Japonią, Norwegią i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, zdecydowały się zaprzestać wielorybnictwa, ale co z tego, skoro inni wciąż przeciwstawiają się uzgodnionym rezolucjom, nie pozwalając waleniom na pełną regenerację. Jeżeli należycie do fanów obrazowej prezentacji danych, na pewno zrobi na Was wrażenie grafika poniżej przygotowana przez serwis Vocativ na podstawie powyższych danych. Dodatkowo, całość artykułu, który został opublikowany w Marine Fisheries Review, można przeczytać w tym miejscu.

DeadWhales_Dataviz