WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA prezentuje trzy fazy przygotowań do lotu na Marsa

Po niesamowitym odkryciu wody w stanie ciekłym na Marsie, rozmowy o załogowej misji na tę planetę ożywiły się jeszcze bardziej. Oczywiście wysłanie człowieka na inne ciało niebieskie to zadanie niesamowicie trudne z wielu powodów, niemniej NASA już uchyliło rąbka tajemnicy w kwestii ambitnego, trójfazowego planu. Można powiedzieć, że sprawę wyjaśniono dość treściwie – w formie 32-stronicowej broszury pod tytułem „NASA’s Journey to Mars: Pioneering Next Steps in Space Exploration”.

Pierwsza faza planu znana jest jako Earth Reliant (Polegająca na Ziemi). Trwa ona już teraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie naukowcy pilnie obserwują, jak zachowuje się ludzkie ciało podczas ekstremalnie długich pobytów w stanie nieważkości. Eksperymenty dotyczyły również łatwopalności materiałów, tworzenia nowych metod drukowania 3D i rozwijania nowych, zaawansowanych systemów komunikacyjnych.

Drugą fazę nazwano Proving Ground – będzie polegała na wysyłaniu astronautów na misje w „głębokiej” przestrzeni kosmicznej, twające po kilka dni. Można tu wymienić dla przykładu misję eksploracyjną EM-1 planowaną na 2018, czy Asteroid Redirect Robotic Mission, która ma odbyć się w roku 2020. Podczas tej ostatniej NASA wyśle robota na asteroidę w pobliżu naszej planety. Automat zbierze z ciała niebieskiego wielotonowy głaz i przeprowadzi go na trwałą orbitę okołoksiężycową.

Ostatnią fazę planu nazwano Earth Independence, która wreszcie będzie zawierać właściwe misje załogowe w pobliże Marsa i jego księżyców. Stopniowo ludzie będą lądować na marsjańskiej powierzchni, zbierać materiały w celu stworzenia paliwa, tlenu i innych niezbędnych zasobów. Eksperymenty wykonywane na powierzchni Marsa zostaną przekazane na Ziemię przy użyciu zaawansowanego systemu telekomunikacyjnego.

32-stronicowy dokument można przejrzeć tutaj. Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Trochę wstyd, żeby ponad pięć dekad po lądowaniu na Księżycu ludzkie ślady wciąż spoczywały tylko na dwóch światach.

NASA-three-step-Mars-program-800x1000

[źródło i grafika: eteknix.com]