Reklama
aplikuj.pl

Nowy sposób na wytwarzanie leków

Szczególny rodzaj mikroglonów może szybko produkować cenne substancje chemiczne, takie jak leki na raka i wiele innych. Wykorzystują one do tego energię słoneczną. Publikacja na ten temat ukazała się w czasopiśmie Metabolic Engineering.

Naukowcom z Copenhagen Plant Science Centre at University of Copenhagen udało się zmanipulować szczep mikroglonów do tworzenia niesamowicie złożonych cząsteczek. Może to utorować drogę dla sprawnej, niedrogiej i przyjaznej dla środowiska metody produkcji substancji takich jak związki farmaceutyczne.

Agnieszka Janina Zygadlo Nielsen komentuje:

Tak więc chodzi o to, że przechwytujemy część energii produkowanej przez mikroglony z ich fotosyntetycznych systemów. Poprzez skierowanie tej energii na genetycznie zmodyfikowane komórki zdolne do produkcji złożonych materiałów chemicznych, indukujemy kierowaną światłem biosyntezę tych składników. Jeśli uda nam się stworzyć zamknięty system, który produkuje cenne chemikalia z wody, światła słonecznego i CO2 to będzie to metoda w pełni konkurująca do tych używanych dzisiaj, gdzie przede wszystkim używane są bakterie E.coli. W teorii powinna być ona tańsza na dłuższą metę.

Naukowcy właśnie pracują teraz nad przezwyciężeniem wszelkich wad tej metody, np. dużego zużycia energii przez same glony. Jeśli uda im się to zrobić, to najprawdopodobniej będziemy dostawali inaczej wytwarzane leki.

Źródło: http://phys.org