Reklama
aplikuj.pl

Nowy stop, zgięty nawet 10 milionów razy, wróci do pierwotnego kształtu

Stopy z pamięcią, które wracają do zdefiniowanego wcześniej kształtu, nie są niczym specjalnie nowym w przemyśle, jednakże możliwa ilość zgięć nie była do tej pory imponująca. Grupie naukowców udało się stworzyć stop, który jest w stanie „wyprostować się” zgięty nawet 10 milionów razy.

Materiały takie są szeroko stosowane, od giętkich ram okiennych po implanty medyczne otwierające naczynia krwionośne, lecz ich wytrzymałość jest dość ograniczona. Zawsze więc istnieje ryzyko że wystawione na zbyt częste naciski, w końcu ulegną uszkodzeniu.

Nowy stop z pamięcią kształtu, złożony z niklu, tytanu i miedzi, posiada specjalną, krystaliczną strukturę, która odkształca się łatwiej niż większość metali. Jego atomy składowe są ułożone w sposób który pozwala im na dokonywanie bezproblemowych przejść między dwoma konfiguracjami, raz po raz. Zjawisko to nazywa się przejściem fazowym i wystąpić może np. podczas zmiany temperatury, lub też poprzez zwolnienie napięcia.

Naukowcy z uniwersytetu w niemieckim Kiel odkryli, że dodanie niewielkiej ilości „zanieczyszczenia” w postaci związku tytanu i miedzi (Ti2Cu), prowokuje proces przejścia fazowego. W rezultacie – po długich tygodniach ciągłych testów wytrzymałościowych – otrzymali oni próbkę, która dała się wygiąć 10 milionów razy. Dokładne informacje na temat badać opublikowane zostały w Science.

Naukowcy sugerują, że nowy stop może być użyty w miejscach w których obciążenia wciąż się zmieniają, np w skrzydłach samolotu lub tam gdzie materiał wystawiony jest na ciągłe naprzemienne schładzanie i podgrzewanie.

[źródło: gizmodo.com, zdjęcie: stanfordmaterials.com]