WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Oddychające ubrania z żywymi kulturami Bacillus subtilis

Bakterie Bacillus subtilis var. natto używane są w Japonii co najmniej od XI wieku do fermentacji ziaren soi. Badacze z MIT postanowili jednak użyć ich w zupełnie innym celu – do wytworzenia inteligentnego materiału, mającego pozwolić między innymi powstanie oddychających ubrań nowej generacji.

nato2

Uczeni postanowili wykorzystać przy tym właściwości fizyczne bakterii. Pochodzący z Japonii szczep laseczki siennej (B. subtilis) wyraźnie zmienia swoją objętość w zależności od wilgotności. Dzięki temu komórki bakterii mają posłużyć jako miniaturowe siłowniki nie potrzebujące do pracy żadnego zewnętrznego źródła zasilania.

nato3

Mikroorganizmy można szybko i tanio rozmnażać w płynnej pożywce a następnie użyć ich do produkcji inteligentnych materiałów. Bakterie, w postaci cienkiego biofilmu, nadrukowuje się na tkaninę (w przypadku badania z MIT: spandex). Pod wpływem wilgoci pochodzącej z potu ich komórki pęcznieją, powodując zmianę kształtu materiału i otwarcie porów pozwalających na odparowanie potu i odprowadzenie nadmiaru ciepła. Poza wilgocią, bakterie reagują także na temperaturę oraz prąd elektryczny. Ta ostatnia właściwość ma pozwolić na kontrolę zachowania materiału za pomocą elektronicznego sterownika.

Bakterie Bacillus subtilis var. natto są zupełnie nieszkodliwe dla zdrowych ludzi. Często zaliczane są wręcz do probiotyków. Jednak o ile nie musimy się martwić o to, czy mikroby nam zaszkodzą, to badacze nie pochwalili się wytrzymałością samych bakterii. Jak długo przeżyją bakterie nadrukowane na ubranie? W jakiej temperaturze można je wyprać? Bo o prasowaniu raczej nie ma mowy… Ostatnią rzeczą, która mnie ciekawi, a jaka nie została niestety ukazana w materiałach przygotowanych przez Amerykanów, jest reakcja inteligentnego materiału na deszcz i mgłę. Na szczęście nawet jeżeli reakcja ta jest dokładnie taka, jakiej można się domyślać, wciąż oddychający materiał może okazać się dobrym rozwiązaniem dla sportowców. Zwłaszcza halowych.

[źródło i grafika: phys.org]