WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Pierwszy indyjski kosmiczny teleskop

Indiom nie tylko udało się umieścić na orbicie swój pierwszy kosmiczny teleskop. Jest on pod pewnymi względami najbardziej uniwersalnym teleskopem wystrzelonym dotychczas w kosmos przez ludzkość. ASTROSAT, bo taka jest jego nazwa, jest najbardziej zaawansowanym technicznie zbudowanym w Indiach urządzeniem i prawdziwą dumą Indian Space Research Organisation (ISRO)

Indie, będąc drugim najludniejszym krajem świata (choć wszystko wskazuje na to, że już w 2022 roku zdobędą w tej dziedzinie pierwsze miejsce), chętnie prężą muskuły i kreują się na rodzącą się globalną potęgę. Dlatego, pomimo panującej w kraju nędzy, elity rządzące nie szczędzą pieniędzy na indyjski program kosmiczny.

ASTROSAT, najnowsze dziecko programu, został wyniesiony przez indyjskiej produkcji rakietę Polar Satellite Launch Vehicle na orbitę o wysokości 650 kilometrów. Urządzenie nie jest największym teleskopem jaki kiedykolwiek znalazł się na orbicie – jest przykładowo znacznie mniejsze od starszego o ćwierć wieku Teleskopu Hubble’a. Jednak jego siła tkwi w możliwości jednoczesnej obserwacji nieba w bardzo szerokim zakresie widma: od światła widzialnego, poprzez ultrafiolet, aż do promieni X.

Niezwykłe możliwości techniczne urządzenia zostaną wykorzystane przez uczonych do obserwacji układów podwójnych zawierających czarne dziury oraz gwiazdy neutronowe, oszacowania pól magnetycznych gwiazd neutronowych, śledzenia rejonów w których powstają nowe gwiazdy oraz przyglądania się wysokoenergetycznym procesom zachodzącym poza naszą galaktyką.

Warto przypomnieć, że ASTROSAT nie jest jedynym sukcesem indyjskiego programu kosmicznego w ostatnim czasie. W zeszłym roku ISRO udało się umieścić na orbicie Marsa sondę Mangalyaan. Sądząc po skali ostatnich przedsięwzięć, Indie mogą nas jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć w dziedzinie badań kosmosu.

[źródło i grafika: sciencealert.com]