[Notka sponsorowana]

Zbliżają się wakacje. Czas urlopów i zasłużonego odpoczynku. Niejeden z nas cieszy się, że będzie mógł wreszcie odpocząć z dobrą książką na plaży, wybrać się na ekscytującą wyprawę w góry lub poznać historię i kulturę obcych, nierzadko egzotycznych państw. Uczniowie promienieją radością, gdyż nie będą już musieli pisać wypracowań, rozwiązywać słupków czy wkuwać dat, a będą mogli pobiegać za piłką, popływać czy spędzać czas ze znajomymi w klubach albo przy ognisku.

Jeżeli czas lub fundusze nie pozwalają na daleką, ekscytującą wyprawę, nic nie stoi na przeszkodzie, by wakacyjny czas spędzić równie ciekawie w Krakowie. Wbrew pozorom, w sercu wielkiego miasta wcale nie wieje nudą, a moc niesamowitych i niezwykle zróżnicowanych atrakcji sprawi, że każdy – czy to krakus czy turysta – znajdzie coś dla siebie. Zapoznaj się z przygotowanymi przez Apartamenty Aurora najciekawszymi propozycjami na wakacje w Krakowie.

Poznaj Kraków latem!

Jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wakacyjnego czasu w każdym większym mieście jest zwiedzanie jego centrum, ciekawych dzielnic, muzeów czy zabytków. Podobnie jest w Krakowie i nikt nie zaprzeczy, że miasto to wiedzie prym w ilości ciekawych zaułków, monumentów czy obiektów kultury. Niewiele osób jednak wie, że prócz standardowego Rynku, Kazimierza, Wawelu czy Muzeum Narodowego istnieje w Krakowie wiele mniej popularnych wśród turystów miejsc.

Jednym z takich nietypowych zakątków, które warto odwiedzić jest ul. Potebni, nieopodal Rynku Podgórskiego. Znajdują się tam kolorowe schody z ciekawymi cytatami, które dają wiele do myślenia. Miejsce idealne na letni spacer i ciekawe wakacyjne zdjęcia przy okazji zwiedzania Podgórza. Zwiedzając Podgórze warto wybrać się również na kopiec Krakusa. Jest to jedno z najpiękniejszych zielonych miejsc w Krakowie, z przepięknym widokiem. Kopiec ten jest dużo mniej popularny niż słynne kopce Kościuszki, Piłsudskiego czy Wandy, które latem przeżywają prawdziwe oblężenie. Dodatkowym plusem podgórskiego kurhanu jest to, że niezwykle łatwo tam dojechać i nie ma problemu z zaparkowaniem samochodu nieopodal.

krakow-latem-2

Jednym z mniej popularnych, lecz bardzo ciekawych krakowskich muzeów jest Muzeum Inżynierii Miejskiej, znajdujące się przy ul. Św. Wawrzyńca. Warto wybrać się tam zwiedzając Kazimierz i pochwalić się później znajomym zdjęciami z zabytkowymi tramwajami, autobusami czy innymi pojazdami krakowskiej infrastruktury. Jeżeli natomiast pragniemy chwili zadumy i refleksji, warto wybrać się na chwilę na jeden z krakowskich cmentarzy. Lepiej wybrać jednak te mniej popularne, jak np. stary cmentarz podgórski czy cmentarz żydowski na Kazimierzu, gdyż na nekropolii rakowickiej mnóstwo latem turystów.

Letnie ucztowanie w Grodzie Kraka

Kraków to miasto słynące z niezwykle rozwiniętej branży gastronomicznej. Ciekawe, klimatyczne lokale z przepysznym jedzeniem czy wspaniałymi deserami można znaleźć praktycznie na każdej ulicy i w każdej dzielnicy. Oczywiście są też miejsca jakościowo kiepskie, ale stanowią one zdecydowaną mniejszość i najczęściej jest w nich pusto. Gdzie zatem możemy dobrze zjeść lub schłodzić się pysznymi lodami w upalny dzień?

Szukając dobrych restauracji warto udać się w zakątek Krupnicza – Karmelicka – Rajska. Możemy tam dobrze zjeść chociażby w takich lokalach, jak Dynia, Mięta, Pan Naleśnik, Mamma Mia czy Pan i Pani Smith. Można też wybrać się na dobrą kawę do Bunkra Sztuki na Plantach, u wylotu ul. Szewskiej lub – idąc jeszcze dalej w stronę Rynku – do pizzerii „Pod Aniołkami”.

krakow-latem-3

Ciekawymi miejscami na krakowskie ucztowanie są też lokale na Kazimierzu. Słynna z doskonałych koncertów Alchemia na Placu Nowym, Marchewka z Groszkiem przy ul. Mostowej czy nieco dalej, na skrzyżowaniu ul. Dajwór i św. Wawrzyńca ulubiona restauracja smakoszy kuchni włoskiej – Trastevere.

Wśród miejsc specjalizujących się w letnich deserach i lodach zdecydowanie warto polecić lodziarnię „4D” w Galerii Krakowskiej lub na ul. Szewskiej, słynne lody na Starowiślnej (gdzie musimy uzbroić się w cierpliwość, stojąc w ogromnej kolejce) lub klimatyczną „Sjestę” przy ul. Stolarskiej.

Ochłodź się w upalne dni – krakowskie pływalnie i kąpieliska

Dobrym pomysłem na ochłodzenie się w gorący wakacyjny dzień jest też wizyta nad rzeką, zalewem lub na basenie. Taki sposób na spędzenie wolnego czasu jest wręcz idealny gdy upał doskwiera, a dzieci marudzą. Dla osób lubiących intensywnie popływać idealnym miejscem będą obiekty KS Korona, Com Com Zone, Pływalnie AGH, UEK czy Kurdwanów, dysponujące pełnowymiarowymi basenami. Miłośnikom relaksu i dzieciom polecić można odkryty basen Clepardia, Park Wodny z mnóstwem atrakcji – brodzików, wirów czy zjeżdżalni, a także krakowskie plaże – w Kryspinowie bądź na Bagrach.

krakow-latem-4

Kraków – idealne miejsce na wakacyjny spacer

W Krakowie można też po prostu pospacerować. Bez nerwów i pośpiechu spędzić wakacyjny czas wśród przyrody, której, wbrew pozorom, w Krakowie niemało. Prócz „oklepanych” Plant, Lasu Wolskiego, ZOO czy Parku Krakowskiego warto wybrać się w miejsca bardziej zaciszne i mniej znane takie, jak Ogród Botaniczny, Park S. Wyspiańskiego, okolice klasztoru Kamedułów na Bielanach czy teren obozu zagłady w Płaszowie.

Jeżeli dysponujemy samochodem, dobrym pomysłem będzie wycieczka na eksplorację ojcowskich jaskiń lub do nieco mniej znanej od Wieliczki kopalni soli w Bochni. Dzieciom z pewnością ogromną radość sprawi ponadto rejs statkiem do Tyńca, wizyta w wesołym miasteczku czy przelot słynnym krakowskim balonem. Udanych wakacji!
cta-whitepress

[Artykuł sponsorowany]

[Notka sponsorowana]