Jak to jest w polskich urzędach, chyba doskonale wszyscy wiemy. Tracimy cenny czas stojąc godzinami w kolejkach, a kiedy już udaje nam się przedrzeć do okienka okazuje się, że nie jesteśmy w stanie niczego załatwić, bo ktoś wcześniej udzielił nam błędnych informacji, w efekcie czego nie zabraliśmy ze sobą niezbędnego świstka, bez którego ani rusz. Dziennik Internautów donosi jednak, że już w przyszłym roku sytuacja w polskich Urzędach Stanu Cywilnego ma ulec znacznej poprawie i wiele spraw będzie można załatwić przez internet.

Od stycznia 2015 roku, w całej Polsce zostanie wprowadzona rejestracja stanu cywilnego w formie elektronicznej. W teorii oznacza to więc, że wszystkie sprawy związane z narodzinami, zgonami czy też ślubami, będzie można załatwić za pośrednictwem komputera, bez wychodzenia z domu. Odpowiedni wniosek złożony drogą elektroniczną zostanie przez Urząd Stanu Cywilnego rozpatrzony, następnie, w przypadku realizacji zostaniemy skierowani do siedziby najbliższego urzędu po odbiór lub po prostu otrzymamy odpowiednie dokumenty drogą mejlową. Wszystkie akty sporządzone dotychczas w formie papierowej, również będą stopniowo wprowadzane w elektroniczny system.

Istotną informacją jest również to, że prawdopodobnie zniesione zostaną opłaty pobierane za wydanie nowych dokumentów. Ponadto, jako, że ta sama baza danych będzie obowiązywać w całym kraju, obywatele będą mieli prawo w dowolnym urzędzie złożyć takie wnioski, jak:

  • zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
  • oświadczenia małżonków, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko,
  • oświadczenie rozwiedzionego małżonka o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.

Dziennik Internautów informuje także o planowanej liberalizacji zasad zawierania małżeństwa poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Oznacza to, że pary, planujące wyłącznie ślub cywilny, będą mogły zorganizować go dosłownie wszędzie, pod warunkiem, że miejsce to spełniać będzie warunki doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestniczących. Usługa ta ma być dodatkowo płatna.

Cóż, składanie wniosków i realizację odpisów przez internet jestem w stanie jak najbardziej zaakceptować. Jeśli faktycznie system sprawdzi się w działaniu, a urzędnicy nauczą się z niego właściwie korzystać, to może to nam wszystkim znacznie ułatwić życie. Ślub cywilny organizowany gdzie popadnie, to już jednak gruba przesada. Tak, czy inaczej – czas zweryfikuje jaki procent planów, związanych z komputeryzacją polskich urzędów zostanie rzeczywiście zrealizowany.

Źródło: di.com.pl Fot: picjumbo.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!