Reklama
aplikuj.pl

Po co są bezmembranowe organelle?

Są pewne części organizmów, które znamy i obserwujemy od dziesiątek lat, ale tak naprawdę nie wiemy co się dzieje wewnątrz nich. Jednym z takich przypadków są organelle komórkowe, które nie mają membran. Dopiero w tym roku udało się naukowcom dojść do tego, co się wewnątrz nich dzieje.

Zapewne każdy z was kojarzy takie organelle jak jądro czy mitochondrium. One akurat posiadają błonę i ich funkcjonowanie jest dobrze znane. Rolą membrany jest oddzielenie tych części komórki od całej reszty. Jednakże dopiero za pomocą mikroskopii fluorescencyjnej możliwe jest poznawanie funkcji organelli nie posiadających tej bariery.

Zazwyczaj owe organelle są małe, kuliste i lepią się jak miód. Naukowcy porównują je do kuleczek oleju w occie. To właśnie te właściwości sprawiają, że są one bardzo trudne do zbadania. Zespół z Oksfordu zidentyfikował główne składniki białkowe tych struktur. Są to długie łańcuchy białkowe, które zachowaniem przypominają spaghetti. Co więcej wewnątrz ich mogą zostań zmieniane lub stopione podwójne helisy DNA. Oprócz tego mogą one segregować cząsteczki np. białka.

Jednakże głównym celem jest opracowanie nowej, rewolucyjnej techniki do oczyszczania biomolekuł w badaniach. Dzięki mikroskopii fluorescencyjnej naukowcy mogli zobaczyć jak takie organelle się zachowują i dopiero dzięki tym obserwacjom mogą oni pracować nad patentem na nowoczesną technikę.

Źródło: http://phys.org