Całkiem niedawno pisaliśmy o tym, że obserwując dysk protoplanetarny krążący wokół gwiazdy, można wykryć krążące w nim młode planety. Wystarczy zarejestrować ślady jakie zostawiają w dysku. W ten sposób odkryto planety wokół gwiazd MWC 758 oraz SAO 206462. Listopad tego roku okazuje się dla poszukiwaczy młodych egzoplanet wyjątkowo owocny – właśnie ogłoszono bowiem, że udało się zaobserwować trzy formujące się właśnie planety okrążające gwiazdę LkCa 15.

Już w 2009 roku, obserwując dysk protoplanetarny wokół LkCa15, podejrzewano, że wokół niej mogą formować się trzy nowe planety. Gwiazda ta, znajdująca się w gwiazdozbiorze Byka, około 470 lat świetlnych od Ziemi, liczy sobie zaledwie dwa miliony lat, czyli jest prawie 2300 razy młodsza od Słońca. Czyni to jej otoczenie doskonałym miejscem do obserwacji formacji planet.

Amerykańsko-australijskiemu zespołowi udało się właśnie zaobserwować trzy planety okrążające LkCa15 dzięki pomiarom emitowanego przez nie widma. Wszystkie trzy planety, jak to dwumilionoletnie dzieci, jeszcze rosną.

babyplanets2
Trzy planety okrążające gwiazdę LkCa 15.

Pierwsza z nich, ochrzczona zgodnie z astronomiczną tradycją LkCa 15 b, promieniuje silnie w szerokim spektrum fal elektromagnetycznych z bardzo wyraźnym sygnałem linii emisyjnej wodoru, który zdaje się właśnie być przez nią intensywnie „zasysany” z dysku protoplanetarnego i spadając na nią nagrzewa się do 10 tysięcy 0C. LkCa 15 c świeci znacznie słabiej, jedynie w podczerwieni, ponieważ ściąga z przestrzeni kosmicznej mniejsze ilości gazu. Najsłabszy sygnał, jedynie w wąskim zakresie podczerwieni, emituje LkCa 15 d. Wszystkie trzy planety, okrążające gwiazdę o masie zbliżonej do Słońca, należą do tzw. gazowych olbrzymów i swoją wielkością przypominają Jowisza.

[źródło i grafika: newscientist.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!