WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Skanowanie lasów za pomocą lasera pomoże zbadać stan zdrowia roślin

To co widać na poniższym obrazku to nie dzieło jakiegoś artysty czy obrazek z gry komputerowej. To struktura 3d prawdziwego lasu, poddanego skanowaniu za pomocą specjalnego lasera. Być może już wkrótce będzie można w ten szybki i wygodny sposób sprawdzić funkcje życiowe leśnej flory.

zwu3iaxzeozqjoid9qti

Grupie austriackich i węgierskich naukowców udało się przestroić laserowy system napowietrznego skanowania LIDAR w taki sposób aby dostarczał informacji na temat zdrowia i różnorodności ekosystemu terenów objętych ochroną. Przelatując nad danym obszarem urządzenie emituje krótką wiązkę promieniowania podczerwonego,. Echo tej wiązki odbijając się od badanych elementów wraca do specjalnego czujnika, dzięki któremu później następuje rekonstrukcja krajobrazu na ekranie.

Pobrane w ten sposób informacje są przetwarzane w napisanym w Pythonie programie który bierze pod uwagę naturalne powiązania między elementami ekosystemu – czyli np. jakie gatunki zwykle występują w swojej bliskości. W ten sposób można wykryć niechciane roślinne pasożyty, chwasty a nawet ślady opon samochodowych czy też pozostawione przez człowieka śmieci.

Do tej pory sprawdzanie stanu zdrowia leśnej flory odbywało się za pomocą żmudnych badań polowych. Być może wkrótce czynność ta zostanie zastąpiona przez siedzenie w wygodnym fotelu i obserwowanie przyrody na ekranie.

[źródło: gizmodo.com]