Reklama
aplikuj.pl

Sztuczne neurony działające jak naturalne komórki

Neurony wytworzone przez naukowców funkcjonują dokładnie tak, jak te oryginalnie budujące strukturę naszego mózgu – i mogą się z nimi komunikować.

Struktura neuronów w mózgu sprawa, że są niesamowicie wydajne jeśli chodzi o przekazywanie sygnałów – wedle niektórych przybliżonych obliczeń jest to nawet jeden bilion bitów na sekundę. Komórki te używają chemicznych neuroprzekaźników, tak aby impulsy elektryczne przechodziły od jednej do drugiej. Póki co, w celu leczenia chorób neurologicznych, naukowcy zdołali zmodyfikować przepływ sygnałów za pomocą stymulacji elektrycznej lub przez podawanie leków.

Zespół szwedzkich badaczy z Karolinska Institutet stworzył syntetyczne neurony, które są w stanie komunikować się chemicznie z komórkami organicznymi i zmieniać drogę impulsów, co prowadzi do skuteczniejszej poprawy funkcjonowania pacjentów dotkniętych schorzeniami neurologicznymi. Neurony te wyprodukowano z bioelektrycznych polimerów organicznych i są długości połowy palca. Potrafią wykrywać sygnały chemiczne i przekazywać je z jednego krańca do drugiego w postaci impulsu elektrycznego, który następnie przesyłają dalej przez wydzielenie neuroprzekaźnika.

artificial-neuron-communication_Karolinska Institutet

Dla przetestowania urządzenia, naukowcy włożyli końcówkę sztucznej komórki do szalki Petriego, gdzie znajdowały się związki chemiczne, na które reagują neurony. Następnie monitorowano zmiany elektryczne, wywołane przez to działanie, i mierzono, jak wiele neuroprzekaźnika zostanie wytworzone na drugim końcu.

Badacze mają nadzieję że sztuczne neurony, takie jak ich urządzenie, pomogą naprawić trudności w transmisji sygnałów wewnątrz mózgu, spowodowanych chorobą bądź urazem. Zespół będzie pracował też nad tym, by uczynić swój wynalazek możliwie najmniejszym i wypróbować jego działanie w prawdziwym mózgu.

Źródło: Popsci; Zdjęcia: Karolinska Institutet