Reklama
aplikuj.pl

Zrekonstruowano cyfrowo twarz Roberta Bruce’a

Legendarny król Szkocji odzyskał swoją twarz

Robert I Bruce, średniowieczny wojownik i bohaterski król Szkotów, jest doprawdy zagadkową postacią. Podczas, gdy jego wyczyny w walce przeciwko krajowym i brytyjskim rywalom zostały dobrze udokumentowane, opisy jego wyglądu fizycznego zaginęły w odmętach historii. Ale dzięki wspólnym wysiłkom badaczy z University of Glasgow oraz Liverpool John Moores University (LJMU), w końcu możemy zobaczyć, jak wyglądał.

Zespół badawczy, prowadzony przez dra Martina MacGregora z University of Glasgow, oparła swoją rekonstrukcję CGI na odlewie czaszki z Hunterian Museum w londyńskim Royal College of Surgeons. Ta czaszka rzekomo należała kiedyś do Roberta I Bruce’a. „Czaszka został wydobyta w 1818-19 z grobu w Dunfermline Abbey, mauzoleum średniowiecznych monarchów Szkocji,” jak wyjaśnia dr MacGregor w komunikacie. „Po wykopie oryginalny szkielet i czaszka zostały ponownie pochowane, ale najpierw został zdjęty odlew głowy.”

Używając tego odlewu, naukowcy byli w stanie dokładnie odtworzyć zarówno strukturę mięśni, jak i określić rysy twarzy – podobnie jak zespół LJMU, kiedy znaleziono czaszkę angielskiego króla Ryszarda III pod parkingiem w 2012 roku. Ponieważ zespoły pracowały z odlewem, a nie rzeczywistą kością, nie mogli z niej wyodrębnić DNA w celu ustalenia koloru włosów, oczu czy skóry. Mimo to, jest to najbardziej „realistyczny wygląd Robert Bruce póki co, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne szkieletowe i historyczne materiały”, jak twierdzi profesor Caroline Wilkinson, dyrektor LJMU Face Lab. „Odnotowano również znaczny postęp techniki rekonstrukcji twarzy od czasu poprzednich przedstawień tego szkockiego bohatera, w tym lepszego przewidywania cech twarzy i bardziej zaawansowanego CGI.”

Rekonstrukcja pokazuje, że Robert I Bruce byłby potężnie zbudowanym mężczyzną, choć nie całkiem zdrowym. Historycy od dawna podejrzewali, że Robert cierpiał na jakąś chroniczną dolegliwość, prawdopodobnie trąd, biorąc pod uwagę zniekształcenia do obsady w górnej szczęce i nos. Zespół badawczy uwzględnił więc ten aspekt podczas rekonstrukcji CGI.

„Sprawa Ryszarda III pokazała, jak mocno technologia już zaawansowana,” wyjaśnia dr MacGregor. „Zauważyłem możliwość zastosowania tej technologii przy czaszce trzymanej tutaj w Glasgow. Po pierwsze, aby sprawdzić wiarygodność łączenia jej z Brucem, a następnie spróbować poszerzyć wiedzę o jednym z największych królów Szkocji”.

Źródło: engadget.com Zdjęcie: University of Glasgow