Reklama
aplikuj.pl

Watson na tropie niedoskonałości w DNA

IBM Watson Health zaprzęgło superkomputer do analizy mutacji w ludzkim genomie i pomocy w doborze indywidualnego toku leczenia nowotworów na podstawie wyników.

Watson jest superkomputerem wykorzystującym przetwarzanie kognitywne i uczenie maszynowe. Rozumie skomplikowane zapytania w języku naturalnym i udziela sensownych odpowiedzi na podstawie wyników osiąganych przez wiele pracujących jednocześnie algorytmów do przeszukiwania baz danych – im więcej jednakowych zapytań, tym większe prawdopodobieństwo, że odpowiedź jest trafna. Z początku traktowany jako eksperyment na polu sztucznej inteligencji, wystawiany do udziału w teleturnieju wiedzy Jeopardy! (wzorowany był na nim polski Va banque), w którym zamiast zwyczajnej formy „pytanie prowadzącego – odpowiedź uczestnika”, prowadzący najpierw podawał odpowiedź, a gracz miał za zadanie ułożyć do niego poprawne pytanie. Na początku 2013r. IBM ogłosiło pierwsze wykorzystanie Watsona w celach komercyjnych, jako pomoc w wyborze terapii raka płuc w Memorial Sloan Kettering Cancer Center.

Z IBM Watson Health podjęło współpracę kilkanaście amerykańskich ośrodków medycznych. Placówki uczestniczące w programie korzystają z Watson Genomic Analytics, usługi przetwarzającej informacje w chmurze obliczeniowej; głównym założeniem jest znaczne skrócenie czasu pracy nad rozkodowywaniem DNA pacjenta i umożliwienie indywidualnego leczenia większej liczbie pacjentów na podstawie informacji uzyskanych z genomu. W początkowym stadium projektu badani będą chorzy walczący z dowolnym spośród istniejących typów nowotworu, począwszy od raka płuc, trzustki, poprzez chłoniaki i czerniaka. System stale zwiększa swoje możliwości poznawcze, ucząc się na kolejnych przypadkach. Wyszukuje mutacje w ludzkim kodzie genetycznym  i wykorzystuje rosnące umiejętności superkomputera do inteligentnego powiązania wyników z danymi o dostępnych lekarstwach, artykułami naukowymi, badaniami, informacjami o pacjencie etc. Do końca roku liczba ośrodków leczenia nowotworów biorących udział w programie IBM może się zwiększyć.

Pozytywnie o Watsonie wypowiada się Norman Sharpless, lekarz i dyrektor Lineberger Comprehensive Cancer Center (LCCC), placówki medyczno-badawczej, należącej do University of North Carolina (USA). Sharpless wyjaśnia, że opracowanie odpowiedniej kombinacji leków dla leczenia pacjentów z nowotworem jest trudne przez wzgląd na konieczność dokonania kompleksowej analizy ogromnej ilości źródeł, w tym stale uaktualnianych wyników badań każdego pacjenta z osobna. Lekarzom zajmowało całe tygodnie przedzieranie się przez morze danych w poszukaniu mutacji odpowiedzialnych za nowotwór – szacuje się, że jeden genom zawiera równowartość ponad stu gigabajtów danych, a przecież dochodzi do tego znalezienie odpowiedniej literatury medycznej i zastosowanie na jej podstawie zindywidualizowanej terapii. Watson ma skrócić ten czas, bezcenny przecież w walce z nowotworem, do zaledwie kilku minut.

Źródło: IBM; Zdjęcie: IBM