Reklama
aplikuj.pl

To właśnie Polacy pracują nad drukowanym w 3D sztucznym sercem

Druk 3D, jak każda nowa technologia, ma swoich popleczników jak i przeciwników. Jednakże jest jedna dziedzina nauki, gdzie jego przydatność jest rzadko kwestionowana- jest to medycyna. W ciągu ostatnich kilku lat druk 3D został szeroko wykorzystany przez lekarzy i naukowców do tworzenia różnych modeli, przewodników chirurgicznych, protez różnych części ciała. Jedną z takich kategorii jest także serce, gdzie badania są niezwykle ważne.

Drukowane 3D modele serca już pomagają utrzymać przy życiu tysiące osób na całym świecie. Jednakże aktualnym celem naukowców jest stworzenie w pełni funkcjonalnego serca, które mogły by być wszczepiane do pacjentów. Właśnie tym się zajmuje grupa polskich naukowców. Współpracując z producentami drukarek 3D oraz rodzimą firmą Zortax tworzą oni szereg sztucznych serc, które mają przyczynić się do osiągnięcia końcowego celu.

Grupa badawcza składa się z naukowców pracujących na dwóch uczelniach: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz na Politechnice Śląskiej. Chcą oni wykorzystać drukowane 3D modele serca do opracowania innowacyjnych metod analizy i pomiarów, które mają opierać się na sztucznych sieciach neuronowych oraz poszerzonej rzeczywistości.

Testy przeprowadzane są na modelach komór sercowych wydrukowanych przy pomocy drukarki M200 firmy Zortrax. Była ona przedmiotem kampanii na Kickstarterze, którą wsparły 144 osoby. Modele 3D zawierają komorę krwi, pneumatyczną komorę oraz specjalna membranę, która nie została w pełni wydrukowana 3D ale druk ten wykorzystywany jest do odpowiedniego ukształtowania materiałów. Kto wie, może to właśnie Polacy stworzą pierwsze sztuczne serce i uratują tysiące osób? Na pewno mile połechtałoby naszą dumę narodową…

[źródło i zdjęcie: openbiomedical.org]