Reklama
aplikuj.pl

Wynaleziono lek gwałtownie zwiększający regenerację tkanek organizmu

Naukowcy z USA opracowali lek, który szybko regeneruje tkanki wątroby, szpiku kostnego i okrężnicy u myszy. Bez szkodliwych skutków ubocznych.

Substancja nie została jeszcze przetestowana na ludziach, prace nad dostosowaniem jej do naszych organizmów zostaną zakończone w ciągu najbliższych trzech lat. Zespół badawczy, prowadzony przez Sanforda Markowitza, onkologa z Case Western Iniversity w Cleveland (Ohio, USA), ma nadzieję że lek pomoże zmniejszyć śmiertelność oraz przyśpieszyć powrót do zdrowia po operacjach i urazach.

Lek na razie figuruje jako SW033291. Pośrednio wpływa na znajdujący się w organizmie hormon zwany prostaglandyną E2 (PGE2). Prostaglandyna ta jest związkiem od dawna znanym naukowcom i odgrywa znaczącą rolę w procesie gojenia się ran. Jego działanie stymuluje namnażanie się komórek macierzystych, odpowiedzialnych za regenerację uszkodzonych tkanek. We wcześniejszych swoich badaniach Markowitz wykazał istnienie w ludzkim ciele enzymu 15-PGDH, który redukuje ilości PGE2. Naukowcy postanowili sprawdzić, jakie wyniki przyniesie zablokowanie działania tej substancji i utrzymanie wysokich poziomów prostaglandyny E2.

W tym celu przetestowano SW033291  w roli inhibitora enzymu (związku hamującego jego aktywność) – i sprawdził się nie tylko na szkle laboratoryjnym, ale także gdy podano go myszom. Po przeszczepie szpiku kostnego zwierzęta wróciły do zdrowia o sześć dni wcześniej od osobników, którym lek nie został zaaplikowany. Część myszy przed przeszczepem otrzymała śmiertelne dawki promieniowania – eksperyment przeżyły wyłącznie te, którym podano SW033291. Substancja pomogła także myszom niemal dwukrotnie szybciej niż grupa kontrolna zregenerować usunięte fragmenty wątroby oraz prawie zupełnie zaleczyć wrzody przewodu pokarmowego. Naukowcy nie odnotowali skutków ubocznych, nawet przy wysokich dawkach.

Podobnie, jak miało to miejsce podczas prób na myszach, naukowcy będą chcieli najpierw wypróbowywać lek na osobach mających przejść operację wątroby, przeszczep szpiku kostnego, bądź cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Zanim jednak SW033291 przejdzie w fazę testów na ludziach, zostanie podany większym zwierzętom. Fakt, że ma on znaczący udział w naprawie różnych rodzajów tkanek, budzi w naukowcach nadzieję, że w przyszłości da się jeszcze poszerzyć zakres jego zastosowań.

[Źródło: az-neweer.com, Zdjęcie: AP / Robert F. Bukaty]