Reklama
aplikuj.pl

Żyjący w zanieczyszczonym środowisku ptak okazał się być tak toksyczny, że aż… „ognioodporny”

Jest to absolutny, niechlubny rekord świata. Odnaleziony w okolicy kanadyjskiej sortowni odpadów krogulec okazał się być najbardziej skażonym ptakiem jakiego kiedykolwiek gdziekolwiek badano.

Badacze z uniwersytetu McGill w Quebec natrafili na ten toksyczny okaz podczas analizy wycinków wątroby pobranych od ptaków padłych obok Vancouver w stanie Brytyjskiej Kolumbii. Badania wykazały rekordowy poziom stężenia polibromowanych eterów difenylowych (PBDE) w wysokości 196 ppm (cząsteczki na milion). Jest to o wiele więcej niż kiedykolwiek zanotowano nawet w najbardziej zanieczyszczonych rejonach miast w Kalifornii czy też na niedawno badanym wysypisku odpadów elektronicznych w Chinach.

PBDE to grupa chemikaliów używanych jako środki zmniejszające palność materiałów. Stosowano je niegdyś powszechnie np. w komputerach, odtwarzaczach stereo, telewizorach, pojazdach, dywanach i umeblowaniu. Mimo że wiele z nich zostało zakazane w pierwszym dziesięcioleciu 21 wieku, to wciąż są obecne chociażby na wysypiskach śmieci gdzie trafiają zużyte produkty zawierające ten niezbyt przyjazny dla żywych organizmów związek (który może np. doprowadzić do uszkodzenia wątroby lub systemu odpornościowego). Znaleziony osobnik, do tego stopnia „nasączony” tą substancją był praktycznie odporny na działanie ognia.

Według materiałów prasowych, naukowcy są poważnie zaskoczeni tym znaleziskiem, jak dotąd te rejony były uznawane za dość „zielone”. Nie potwierdziły tego badania innych gatunków, w których organizmach również odnaleziono wysokie stężenie PBDE.

Uważa się, że uzyskanie takiego rekordu mogło być możliwe ze względu na budowanie przez szpaki swoich gniazd w pobliżu wysypisk śmieci. Szpaki zaś są ulubionym przysmakiem krogulców.

[źródło: sciencealert.com]