WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

20-funtowe banknoty będą zrobione z plastiku

Jak ogłosił Bank of England,  plastikowy banknot dwudziestofuntowy zawita w Wielkiej Brytanii już w 2018 roku.

Nowa wersja banknotu zrobiona będzie nie z bazującego na bawełnie papieru, a z polimeru. Wcześniej – bo już w przyszłym roku – wprowadzone zostaną również plastikowe pieniądze o nominałach pięcio- i dziesięcio- funtowych.

Polimerowa gotówka uważana jest za bardziej ekologiczną, trwalszą, mniej podatną na oszustwa i tańszą niż pieniądz papierowy. Będzie można łatwo usunąć z nich wszystkie zanieczyszczenia i pozostaną nienaruszone nawet jeśli przypadkiem upierzemy je razem z ubraniem. Przewidywane „życie” plastikowego banknotu będzie 5 razy dłuższe niż w wypadku papieru.

Bank nie zdecydował jeszcze, kto zostanie ukazany na nowym pieniądzu. Otrzymał aż 30 tysięcy nominacji, w tym Alfreda Hitchcocka, Laurę Ashley i Williama Blake’a. Wiadomo, że na „piątce” znajdzie się Sir Winston Churchill, a na dziesiątce – Jane Austen.

Brytyjczycy nie będą oczywiście pierwszym narodem, posiadającym całkowicie plastikowe banknoty. Zostały one wprowadzone już wcześniej w Australii, Brunei, Kanadzie, Papui Nowej Gwinei, Rumunii, Nowej Zelandii i Wietnamie. Ostatnim nominałem, który zostanie uwieczniony na polimerze będzie 50 funtów. Stanie się to w roku 2018.

Według własnych szacunków Bank of England zaoszczędzi na plastikowych banknotach pięcio i dziesięciofuntowych 100 miliardów funtów.

[źródło i grafika: wired.co.uk]