WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Do 2020 roku dostaniemy w pełni autonomiczny samochód od Audi i Nvidii

Nvidia już od pewnego czasu współpracuje z Audi w celu pełnego zautomatyzowania jazdy samochodem. Jednakże dopiero na targach CES 2017 pojawił się ich duży, wspólny komunikat na ten temat.

Obie firmy chcą do 2020 roku w pełni stworzyć autonomiczne samochody. W tym celu Audi skorzysta z wiedzy Nvidi w dziedzinie sztucznej inteligencji. Owoce tej pracy zostały właśnie pokazane na targach. Audi Q7 Piloted Driving Concept wyposażony został w Nvidia Drive PC 2 procesor i zaledwie po czterech dniach szkolenia mógł samemu jeździć na skomplikowanych układach dróg. Taką szybką naukę umożliwia właśnie wspomniany wcześniej procesor, który ma ogromne możliwości nauki.

Tak naprawdę 2020 rok jest celem dla osiągnięcia 4 poziomu autonomii określonego przez  Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji (SAE). Mówi on o szczegółowym wykonywaniu przez pojazd wszystkich aspektów dynamicznych nawet jeśli człowiek nie reaguje na prośbę o interwencję. Ogólnie rzecz biorą auto samo ma się poruszać jednakże człowiek będzie mógł przejąć w dowolnym momencie nad nim kontrolę. Przed 2020 rokiem Audi zaprezentuje samochód spełniający 3 poziom, w którym potrzeba interwencji człowieka jest znacznie większa a auto jest autonomiczne tylko w niektórych przypadkach, np. na autostradzie.

Jestem bardzo zaciekawiony czy rzeczywiście uda się spełnić założone rzeczy do danego roku. Jeśli tak to kierowcy z dróg mogą zniknąć szybciej niż każdy z nas by się tego spodziewał.

Źródło: http://www.digitaltrends.com/