[Artykuł sponsorowany]

Idealny prezent świąteczny dla kawosza? Najwyższej jakości ziarna, odpowiedni ekspres czy kawowe akcesoria? Z pewnością taki, który z kawą jest związany. Sprawiający, że każda kolejna filiżanka tego napoju będzie jeszcze bardziej aromatyczna, a chwila spędzona z kubkiem w dłoni przyjemniejsza.

Napój najwyższej jakości

Bogaty smak arabiki? Kofeinowa moc robusty? Unikalny aromat mieszanki? Sprezentowanie bliskim najwyższej jakości ziaren kawy na pewno jest dobrym pomysłem.

  • Wyjątkowość arabiki wynika ze ściśle określonych warunków jej uprawy: powyżej 1000 m n.p.m. Jej największe zbiory pochodzą m.in. z Brazylii, Kolumbii, Indonezji oraz Etiopii. Ma niższą zawartość kofeiny i niską kwaskowatość, a przez to: pełny smak i aromat.
  • Robusta wywodzi się natomiast z Afryki, jednak znajdziemy ją też w innych regionach z ciepłym klimatem. Jej uprawa jest łatwiejsza: szybciej rośnie, owocuje wcześniej. Zawiera znacznie więcej kofeiny, ma charakterystyczny, gorzki posmak, a zastosowana w espresso tworzy na jego powierzchni kremową piankę.

Niezliczone prezentowe inspiracje dają też mieszanki kawy, komponowane z różnych jej rodzajów i gatunków. Unikalny smak zapewnia własnoręczny dobór ziaren i dodatkowych składników.

Jako prezent sprawdzi się także kawa już zmielona:

  • drobno mielona będzie idealna do ekspresu ciśnieniowego,
  • średnio mielona – do parzenia,
  • mielona grubo – do ekspresu przelewowego.

Wybierając kawowy prezent, warto sprawdzić również stopień jej wypalenia. Miłośnik tego napoju z pewnością zauważy różnicę pomiędzy paleniem jasnym, średnim oraz ciemnym.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Ekspres może okazać się dla niektórych najlepszym prezentem – na jaki ekspres do kawy postawić? Prawdziwy smakosz zachwyci się ekspresem kolbowym: dzięki niemu będzie mógł kontynuować swój kawowy rytuał w domowym zaciszu niemal jak profesjonalny barista. Taki ekspres podgrzewa filiżanki, automatycznie spienia mleko i ma regulowaną wysokość, dzięki czemu użyć można różnych szklanek, by przyrządzić kawę na wiele sposobów. Dla miłośników minimalistycznych rozwiązań lepsze będą inne propozycje.

Kolejny pomysł to ekspres automatyczny, dzięki któremu przyrządzimy kawę jak w kawiarni: na wiele sposobów, za pomocą jednego przycisku. Dotykowy wyświetlacz czy personalizacja przepisów w połączeniu z innowacyjnymi systemami spieniania mleka oraz dodatkowymi funkcjami pozwalają na przygotowanie aż 14 rodzajów kawy – skorzysta na tym każdy z domowników oraz gości. W doborze odpowiedniego sprzętu pomoże poradnik De’Longhi – jak wybrać ekspres do kawy.

Jaki ekspres do kawy do domu wybrać, gdy bliska nam osoba woli prostsze rozwiązania? Taki, który będzie miał wszystkie funkcjonalności, ale zamknięto je w kompaktowej obudowie. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na wygodzie i ciekawym wyglądzie, warto zdecydować się na ekspres kapsułkowy. Prostota (stosowanie kapsułek, automatyczne czyszczenie sprzętu) i elegancja (retro design, żywy kolor) skutkują bogatym smakiem i aromatem napoju. Oszczędność czasu, szeroki wybór kapsułek oraz kompaktowy rozmiar (to najlepszy ekspres do kawy do domu, w którym kuchnia jest niewielka) zadowolą zarówno smakoszy, jak i estetów.

Aromatyczne akcesoria

Prezentową inspirację stanowić mogą też akcesoria, niezbędne do parzenia kawy. Łatwy w użyciu, z regulowanym stopniem zmielenia i wyborem liczby filiżanek – porządny młynek do kawy raczej nie zawiedzie obdarowywanego. Podobnie jak zestaw szklanek: do espresso, cappuccino czy latte macchiato. To idealny podarunek dla każdego fana kofeinowego napoju.

[Artykuł sponsorowany]