WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

3D Mark wskazuje, że Vega od AMD może mieć wydajność zbliżoną do GTX-a 1070

Vega zbliża się do nas coraz większymi krokami, czemu towarzyszy oczywiście stosowna liczba mniej lub bardziej kontrolowanych przez AMD przecieków. Tym razem serwis Guru3D dostrzegł pojawienie się jednej karty graficznej z nowej serii w jednym z benchmarków 3D Marka i wygląda na to, że oferować będzie ona podobne osiągi do GTX-a 1070.

Na stronie 3D Mark, w jednym z rezultatów benchmarku Time Spy pojawiła się niezidentyfikowana karta, która oznaczona została tagiem „Generic VGA”, co samo z siebie wskazywałoby test jakiegoś bliżej nieokreślonego prototypu. W specyfikacji karty można jednak znaleźć jej ID – 687F:C1, co zdradza jej prawdziwą tożsamość, ponieważ na pokazach AMD, jeden z układów Vega miał dokładnie takie samo oznaczenie. Karta zdobyła 5721 w kategorii Graphics Score, zaś redakcja Guru3D porównała go do przetestowanego przez nich GTX-a 1070, który uzyskał wynik 5699. Sam Time Spy uruchamiany był na procesorze Ryzen 1800X.

Nie wiemy jednak, ile konkretnie jednostek Vega AMD zamierza wypuścić na rynek. Jeśli to co zarejestrował 3D Mark jest jak na razie szczytem możliwości firmy, to w wielu segmentach cenowych Nvidia nadal pozostanie niepodważalnym królem wydajności. Oczywiście benchmark odbył się na sterownikach w wersji beta i producent może jeszcze wykrzesać z karty więcej mocy, więc może być to ostatecznie swojego rodzaju pomost pomiędzy GTX-em 1070 a 1080.

W specyfikacji można też zauważyć, że testowana Vega miała 8 GB pamięci (prawdopodobnie mowa tu o typie HBM2) oraz zegar procesora na poziomie 1200 MHz. Jest tu zatem pewne pole do popisu i wygląda na to, że AMD chowa jeszcze jakiegoś asa w rękawie… a przynajmniej tego chcieliby oddani fani „Czerwonych”. Pozostaje obserwować rozwój zdarzeń i liczyć na to, że Vega faktycznie zatrzęsie rynkiem kart graficznych.

źródło i zdjęcia: guru3d.com | zdjęcie wyróżniające: wccftech.com