WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

3DPhotoWorks pozwoli niewidomym „zobaczyć” obrazy

3DPhotoWorks to amerykańska firma, która zamienia dwuwymiarowe obrazy i fotografie na trójwymiarowe płaskorzeźby. Przeniesienie obrazu w trzeci wymiar pozwolić ma na jego podziwianie przez osoby niewidome. Przedsiębiorstwo celuje zarówno w rynek prywatny, chcąc zamieniać zdjęcia klientów w wypukłe obiekty, jak i w rynek instytucji kultury.

Obecnie osoby niewidome i niedowidzące rzadko odwiedzają muzea, ponieważ te po prostu zwykle nie mają im nic ciekawego do zaoferowania. Oferta najczęściej ogranicza się do opisu w języku Braile’a lub audiodeskrypcji, jednak każdy opis jest niepełny i narzuca punkt widzenia autora. Nowe rozwiązanie ma pozwolić osobom niewidomym i niedowidzącym na „zobaczenie” obrazu lub fotografii za pomocą dotyku.

Oczywiście nikt nie twierdzi, że 3DPhotoWorks wynalazło płaskorzeźbę albo wymyśliło konwersję obrazu 2D na 3D. Jedyne co zrobiła firma, to opracowanie, w ciągu 7 lat badań, metody szybkiego uzyskiwania płaskorzeźb. Z uwagi na małoseryjność produktu nie można zastosować odlewów, z kolei druk 3D raczej nie wchodzi w grę z uwagi na niezbędną wysoką jakość wykończenia (niestety, wydruki 3D, z wyjątkiem najdroższych technologii, wciąż bardziej od realnych obiektów przypominają piramidy schodkowe) oraz wymiary dzieł sztuki. Tymczasem płaskorzeźba, nazywana przez producenta 3D Tactile Fine Art Print, nie tylko charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, ale również może osiągać rozmiary nawet 1,5 x 3 m.

Firma, dowodzona przez weterana fotografii Johna Olsona, zbiera obecnie na Kickstarterze fundusze niezbędna do rozbudowy zakładu i przejścia z fazy prototypu, do fazy produkcji. Osoby wspierające kampanię co większymi sumami otrzymują jednocześnie obraz 3D – dla siebie lub dla wskazanego muzeum. Dostawy planowane są na marzec 2016, o ile firmie uda się zebrać 500 tysięcy dolarów.

[źródło i grafika: techcrunch.com]