WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

3DTouch pracuje w trzech wymiarach i może zastąpić myszkę komputerową

Naukowcy z Uniwersytetu w Wyoming wynaleźli nowatorskie urządzenie, nazwane 3DTouch, które może zrewolucjonizować sposób interakcji z komputerem. Mysz komputerowa, w ciągu ostatnich 50 lat, zdominowała sposób obsługiwania sprzętu. Ma ona jednak jedną wadę- jest ograniczona do ruchów w dwóch wymiarach. Nowo opracowane urządzenie pozwala na ruch w trzech wymiarach. Z pewnością nie jest to nowym pomysłem. Przez pewien czas można było kupić mysz, która wykrywała pozycję w trzech wymiarach, ale niestety miała ona bardzo słabą rozdzielczość. Następnie powstały Kinect i Nintedo Wii ale nie pozwalały one na interakcję z komputerem.

3DTouch, które umieszcza się na palcu,  pozwala na dokładne określenie swojej pozycji w 3D oraz jest zaprogramowany do działania jak zwykła mysz. Jest on także mały, tani i może być używany z dowolnym komputerem. Urządzenie korzysta z trzech różnych czujników: akcelerometru 3D, magnetometru 3D oraz żyroskopu 3D. Połączenie tych trzech sensorów pozwala na lepsze oszacowanie położenie, w porównaniu do użycia każdego z nich z osobna. Dodatkowo, użycie kilku urządzeń 3DTouch umieszczonych na różnych palcach, pozwala na jeszcze lepszą interakcję z komputerem.

Aktualnie jedyną poważną wadą sprzętu są przewody. Przeszkadzają one w ruchach, uniemożliwiają często dokładną komunikację ze sprzętem. Jednakże naukowcy deklarują, że w finalnej wersji 3DTouch będzie bezprzewodowy. Twierdzą też oni, że dokładność urządzenia jest bardzo dobra, ale już widzą nowe możliwości ulepszenia jej. Przykładowo, mogą oni użyć jeszcze lepszych czujników optycznych.

Jest zdecydowanie za wcześnie, aby móc stwierdzić gdzie 3DTouch znajdzie zastosowanie, czy rzeczywiście wyprze tradycyjne myszki. Ale projekt rzeczywiście wygląda bardzo obiecująco.

Źródło: http://www.iflscience.com/