WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Początek końca I wojny światowej na mapach z amerykańskich archiwów

Dla nas pierwsza wojna światowa rozpoczęła się ponad sto lat temu, niemniej Amerykanie zaangażowali się w konflikt nieco później – w 1917. Trzy mapy ukazane w tym artykule pokazują detale początku końca Wielkiej Wojny. Mapy zostały stworzone przez American Battlefield and Monuments Comission i przedstawiają ruchy wojsk Ententy w tym kluczowym dla konfliktu okresie.

Na pierwszej mapie ukazano pierwszą większą ofensywę w regionie Aisne-Marne, która rozpoczęła się pod koniec maja roku 1918 – wcześniej wojska amerykańskie nie były przygotowane do wzięcia udziału w operacji tego typu. W trakcie wiosny roku 1918 siły amerykańskie zaczęły pojawiać się na froncie – niemniej tylko w spokojniejszych regionach, tak by bardziej doświadczone siły europejskie mogły skupić się na ważniejszych operacjach. W czerwcu Piąty i Szósty Pułk Marines Drugiej Dywizji wziął udział w ciężkich walkach o Las Bellaeu. Do lipca niemieckie siły zostały wypchnięte z zajętego terytorium.

Na poniższych mapach obszary zajęte przez siły francuskie zaznaczono kolorem żółtym, podczas gdy dywizje amerykańskie wyróżniono zakreśloną liczbą. Oczywiście, mapy warto oglądać w pełnej rozdzielczości.

SL_aisnemarne_1937

Do września Ententa zredukowała klin Ainse-Marne i osiągnęła terytorium wokół Saint Mihiel, które było w niemieckim władaniu od samego początku wojny. Działania bojowe trwały od września – był to pierwszy atak, któremu przewodziły Amerykańskie Siły Ekspedycyjne.

SL_stmihiel_1937

Trzecia mapa ukazuje ofensywę Meuse-Argonne  (znaną również jako Bitwę o Las Argoński) – ostatnią większą bitwę Pierwszej Wojny Światowej. Siły Ententy kontynuowały pochód na północ od września do 11 listopada. Była to największa bitwa w historii Stanów Zjednoczonych – udział w niej wzięło 1.2 miliona żołnierzy. Odbyła się w trzech fazach od 26 września do 3 października, od 4 października do 28 października i od 28 października do 11 listopada. Była wówczas najkrwawszą bitwą w jakiej wzięli udział Amerykanie – zginęło 26 tysięcy żołnierzy.

SL_meuseargonne_1937

Obrazy pochodzą z Washington State Library i Washington State Archives i instytucji, która oferuje niesamowitą kolekcję dostępnych online map. Te ukazane w artykule zostały tworzone w roku 1927, 10 lat po przyłączeniu się USA do wojny.

Co ciekawe, pomimo olbrzymiego poziomu skomplikowania ukazanego konfliktu, mapy zachowują względną przejrzystość. Bez wątpienia doceni je każdy miłośnik historii.

[źródło: gizmodo.com grafika: sos.wa.gov]