Queen’s University Human Media Lab – zespół, który stworzył elastyczny telefon – interpretujący zginanie jako sygnał kontrolny – przeszedł sam siebie. Ich nowym wynalazkiem jest elastyczny ekran zdolny do wyświetlania hologramów. Urządzenie otrzymało nazwę HoloFlex i jest zdolne do renderowania obrazów 3D, które można oglądać z różnych stron bez konieczności stosowania okularów 3D, czy urządzeń śledzących wzrok.

Holoflex to następna urządzenia ReFlex – produktu tego samego laboratorium. Oba są wyposażone w czujnik gięcia – które sprawia, że wyświetlane obrazy poruszają się do osi prostopadłej do powierzchni wyświetlacza. Przykładowo, może zostać wykorzystany do prowadzenia wideokonferencji w 3D – przy zgięciu urządzenia obraz rozmówcy „wychodzi” z ekranu.

holoflex-3

Holoflex wykorzystuje ekran dotykowy Flexible Organic Light Emitting Diode (FOLED) o rozdzielczości 1920×1080. Renderuje „bloki” o rozdzielczości 12 pikseli, przepuszczając światło przez drukowane 3D, elastyczne mikrosoczewki typu „rybie oko” – których na matrycy jest 16 tysięcy. W rezultacie możemy zobaczyć obraz 3D o rozdzielczości 160×104, który może być oglądany z każdej strony – wystarczy obrócić telefon. Oczywiście taka rozdzielczość to bardzo niewiele w porównaniu z tym, co potrafią konwencjonalne urządzenia 2D, niemniej pamiętajmy, że mamy do czynienia z urządzeniem koncepcyjnym.

holoflex-2

Jeśli chodzi o pozostałe podzespoły, telefon jest porównywalny do urządzeń takich jak LG G Flex 2, czy HTC One M9. Uczeni wykorzystali procesor Qualcomm Snapdragon 810 (1.5 GHz), 2GB pamięci RAM, grafikę Adreno 430, wspierającą OpenGL 3.1 i system Android w wersji 5.1.

Według odpowiedzialnego za projekt naukowca, doktora Roela Vertgegaala, technologia może zostać wykorzystana do czynności takich jak edytowanie modeli 3D, przed drukowaniem 3D, czy holograficzne gry komputerowe. Jeśli technologia rozwinie się w zamierzonym stopniu – chodzi przede wszystkim o zwiększeniu rozdzielczości wyświetlania – może stać się podstawą pod kolejną rewolucję w dziedzinie przenośnych urządzeń.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej