FBI nie ustępuje w kwestii dostępu państwa do szyfrowanych informacji. Dyrektor agencji, James Comey twierdzi, że spory sądowe będą kontynuowane – rząd USA nie zamierza zaprzestać prób otrzymania dostępu do coraz szerszej grupy urządzeń.

Comey stwierdził, że szyfrowanie jest „kluczowym narzędziem” terrorystów – na przykład z ISIS. Zaszyfrowane telefony mają utrudniać postępowanie organów ścigania – które nie są w stanie pozyskać istotnych dla prowadzonych śledztw informacji.

Tak było w przypadku strzelaniny w San Bernardino. Jeden ze sprawców – Syed Farook zostawił zabezpieczonego hasłem iPhone’a 5C. Apple wstępnie zgodziło się wspomóc policję, niemniej gdy wysłano nakaz sądowy „stworzenia narzędzia”, które pozwoliłoby na otworzenie „tylnych drzwi” do iPhone’a – odmówiło.

Przedsiębiorstwo twierdzi, że takie narzędzie mogłoby wpaść w niepowołane ręce, co uderzyłoby w bezpieczeństwo i prywatność wszystkich klientów firmy. Według Apple, zapewnienie dostępu tylko policji jest nierealistyczne. Niemniej, rząd amerykański twierdzi, że zasługuje na dostęp do każdego zaszyfrowanego urządzenia.

FBI w końcu wycofało pozew związany ze strzelaniną, jak również z podobną, choć niezwiązaną bezpośrednio sytuacją, która miała miejsce w Nowym Jorku. Grupie anonimowych hakerów udało się włamać do urządzenia, a FBI kupiło od nich odpowiedni know-how.

Jak twierdzi Comey żaden z 500 nieodblokowanych telefonów, które były w posiadaniu FBI od października nie był tego samego modelu, ani nie miał tego samego systemu operacyjnego, co iPhone z San Bernardino. Niemniej, FBI wciąż stara się znaleźć sposób na wykorzystanie zakupionej techniki do przezwyciężenia jego zabezpieczeń.

Dyrektor agencji zwrócił uwagę w szczególności na WhatsApp, aplikację, która pozwala od niedawna na wykonywanie szyfrowanych połączeń telefonicznych i jest wykorzystywana przez ponad miliard użytkowników. Według Comeya, tym samym „bardzo przeszkadza FBI w pracy”. Wygląda jednak na to, że agencja nie jest jeszcze gotowa wystąpić przeciwko – będącej w posiadaniu Facebooka – usłudze.

To wszystko nie zmienia faktu, że FBI jakoś sobie radzi – z 4000 skonfiskowanych telefonów, tylko 500 nie udało się odblokować.

[źródło: digitaltrends.com grafika: sfchronicle.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej