WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Vantablack – najczarniejszy materiał na świecie – zostanie przetestowany w kosmosie

Na pokładzie satelity Kent Ridge 1 – która trafiła na niską orbitę okołoziemską w grudniu 2015 –  znalazł się, stworzony z myślą o ochronie delikatnego optycznego sprzętu sond kosmicznych przed interferencją, materiał „opóźniający” światło. Został wyniesiony w kosmos, by możliwe było przeprowadzenie specjalnych testów. Znany jest jako Vantablack S-VIS i ma pozwolić na lżejszy, bardziej kompaktowy sprzęt kosmiczny.

Kent Ridge 1 to kompaktowa, ważąca 78 kilogramów mikrosatelita stworzona z myślą o monitorowaniu katastrof i akcji ratunkowych w Azji. W tym celu wzbogacono ją o dwa hiper-spektralne systemy obrazowania oraz kamerę o wysokiej rozdzielczości.

Satelita będzie polegał na szeregu kół reakcyjnych i czterech trackerach gwiazd zamontowanych zarówno na dole, jak i górze satelity. Oczywiście, im bardziej skuteczne są trackery, tym występuje mniejsza konieczność dokonywania poprawek.

Trackery gwiazd stanowią istotny element sprzętu nawigacyjnego stosowanego podczas misji kosmicznych – jak sama nazwa wskazuje, określają pozycję sondy bazując na układzie gwiazd. Jakby nie patrzeć, system w wypadku urządzeń opuszczających naszą planetę byłby średnio skuteczny.

Problemem z jakim zmagają się inżynierowie odpowiedzialni za konstrukcję i programowanie trackerów jest ich wrażliwość na światło pochodzące od Słońca, czy Księżyca. Podobnie jest ze światłem odbijającym się wewnątrz urządzenia.

Z tego powodu wnętrze i przegrody przyrządów są pokrywane materiałami absorbującymi światło. Konwencjonalnym rozwiązaniem jest czarna farba. Inżynierowie z Berlin Space Technology – współodpowiedzialni za produkcję satelity – postawili na coś bardziej radykalnego. Wyżej wspomniany Vantablack, pokrywający drukowane 3D przegrody, chroniące instrumenty nawigacyjne Kent Ridge 1.

Według BST, Vantablack jest 17 razy mniej refleksyjne niż super-czarna farba stosowana w Teleskopie Hubble’a – wynosi bowiem 0.2 procent dla szerokiego zakresu częstotliwości. Jest tak dzięki zastosowaniu matrycy węglowych nanorurek. Co ciekawe, pokrycie dobrze współpracuje z polimerami i kompozytami i wymaga jedynie procesu analogicznego do „sprayowania”. Jest przez to pokryciem wyjątkowo wszechstronnym.

Poniżej znajduje się film przedstawiający pokrycie „w akcji”.

[źródło i grafika: gizmag.com]