WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Asystent domowy Google Home – konkurencja dla Amazon Echo

Stworzenie komputera porozumiewającego się niczym prawdziwy człowiek jest jednym z najważniejszych wyzwań ergonomii. Google wreszcie ogłosiło, że wejdzie na rynek asystentów głosowych ze swoim Google Home, które ma konkurować z Amazon Echo.

Google Home to małe, nierzucające się w oczy urządzenie w kształcie przypominającym górną część lampki wina. Na górze znajdują się wielokolorowe LEDy, które razem z kablem zasilającym optycznie odróżniają urządzenie od głośnika Bluetooth. Posiada zatem znacznie mniej utylitarny wygląd niż Amazon Echo.

gallery-1463598868-screen-shot-2016-05-18-at-112038-am

Google Home funkcjonuje w oparciu o rozpoznawanie mowy. Nie wykorzystuje dodatkowych przycisków, czy zewnętrznych aplikacji – wystarczy się do urządzenia zwrócić z prośbą albo pytaniem. Wielokierunkowy mikrofon jest w stanie zarejestrować mowę z całego pomieszczenia, ponadto słucha cały czas. Urządzenie połączone jest bezpośrednio z kontem Google danego użytkownika – może zostać wykorzystane, by uzyskać dostęp do kalendarza, skrzynki mailowej, czy muzyki Google Play.

Amazon nadał Echo odrobinę osobowości – konkretniej, imię „Alexa” – jak jednak pokazuje poniższa prezentacja, Google nie jest już tylko nazwą wyszukiwarki, ale również „tożsamością”, domowego asystenta firmy.

Google Home można również podłączyć do urządzenia strumieniującego Chromecast, jak również rodziny produktów Nest (m.in „mądry” termostat” i kamery internetowe). Pozwala to na kontrolę tych urządzeń przy pomocy asystenta.

Co ciekawe, na rynek nie weszło jeszcze Apple – zespół urządzeń Apple HomeKit obiecano już kilka lat temu, niemniej gotowy projekt nie został jeszcze przedstawiony.