WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Teleskop Hubble’a fotografuje Marsa

Teleskop Hubble’a wykonał niesamowitą fotografię tarczy Marsa – powodem, dla którego soczewki urządzenia zwróciły się w kierunku czerwonej planety akurat teraz jest fakt, że wkrótce znajdzie się najbliżej Ziemi od 11 lat.

Zdjęcie wykonano 12 maja z odległości ok. 80 milionów kilometrów. Widoczne są elementy powierzchni liczące nawet 32-48 kilometrów szerokości – co przy takich dystansach świadczy o bardzo wysokiej dokładności (i licznych możliwościach teleskopu, który, jakby nie patrzeć, znany jest z fotografowania niektórych z największych znanych człowiekowi struktur).

hubble-mars-portrait-3

Dobrze widoczny w centrum obrazu rdzawy region północnego Marsa znany jest jako Arabia Terra. Ze względu na liczne ślady po uderzeniach meteorytów i znaki erozji, ten liczący ponad 4500 kilometrów obszar uważany jest za jedną z najstarszych powierzchni planety.

Po prawej stronie obrazka, pod jasnymi chmurami, znajduje się ciemniejszy region o nazwie Syrtis Major Plantitia. Pierwotnie uważany był za równinę, niemniej obecnie wiadomo, że mamy do czynienia z olbrzymim wulkanem tarczowym o niewielkim wzniosie. Na południu od wulkanu znajduje się szeroki na 1770 km krater pouderzeniowy znany jako kotlina Hellas Planitia – powstała około 3.5 miliarda lat temu.

22 maja Mars będzie w opozycji – z opozycją mamy do czynienia w sytuacji, gdy dwa ciała niebieskie – w tym wypadku Mars i Słońce – znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi. Jest to idealny okres na obserwacje Marsa, zważywszy że planeta jest (z naszej perspektywy) w pełni oświetlona przez Słońce. Opozycja ma miejsce co 26 miesięcy, niemniej podczas tej konkretnej Czerwona Planeta zbliży się do nas na nieco ponad 75 milionów kilometrów  – to najbliżej od 11 lat.