WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Watch-Bot – sztuczna inteligencja, która pilnuje czy człowiek odkłada rzeczy na miejsce

Roboty potrafią już jeździć samochodami, czy poruszać się w ciele człowieka. Jak donoszą specjaliści z Uniwersytetów Cornell i Stanford mogą również upewniać się… że zawsze odłożysz na miejsce mleko. Na Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyki uczeni zaprezentowali Watch-Bota – robota strażnika, który pilnuje, czy podstawowe obowiązki w gospodarstwie domowym są wypełniane skrupulatnie.

Urządzenie wykorzystuje sensor Xbox Kinect 3D, kamerę, laptopa i wskaźnik laserowy. Podczas tygodniowego okresu przygotowawczego Watch-Bot obserwował pracujących w kuchni i biurze ludzi. Nagrał wówczas 458 wideo – z których połowa zawierała ludzi celowo „zapominających” coś zrobić. Watch-Bot przeanalizował widea i przy użyciu nienadzorowanego algorytmu uczenia ustalił, które ludzkie akcje są intencjonalne, a które przypadkowe (np. zostawienie mleka poza lodówką). Innymi słowy, dzięki probabilistycznym modelom uczenia, Watch-Bot był w stanie określić esencję zapominania.

Gdy Watch-Bot wykrywa, że zapomniano o jakiejś istotnej czynności, cicho wskazuje na dany przedmiot za pomocą lasera i utrzymuje wiązkę do momentu, kiedy błąd nie zostanie naprawiony. Robot jest w stanie rozpoznać następujące niedopatrzenia: nieodłożenie na miejsce książki po zakończeniu czytania, niewyłączenie monitora komputerowego po odejściu od urządzenia, wcześniej wspomniane pozostawienie kartonu mleka poza lodówką, zostawienie jedzenia w mikrofali. Skuteczność Watch-bota to na chwilę obecną „jedynie” 60 procent, niemniej większość (ludzkich) uczestników badania stwierdziła, że robot był pomocny (a nie, dajmy na to, irytujący).

Co ciekawe, Watch-Bot nie wie, jakie obiekty znajdują się w pomieszczeniu – działa wyłącznie w oparciu o probabilistyczne wzory, które obserwuje. Nie wie zatem czym jest mleko, a koncept daty ważności jest mu całkowicie obcy.

[źródło i grafika: engadget.com]