WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wkrótce Mars znajdzie się najbliżej Ziemi od 11 lat

Czerwona planeta będzie wkrótce najjaśniejsza od 11 lat. Dziś Mars znajdzie się w opozycji – oznacza to, że będzie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce.

Planeta pojawi się w czasie zachodu Słońca po przeciwnej stronie nieboskłonu. Tuż przed rozpoczęciem kolejnego dnia zajdzie na zachodzie. Będzie widoczny przez całą noc, zarówno dla astronomów, jak i miłośników przyglądania się gwiazdom.

Z kolei 30 maja, Mars znajdzie się jedynie 75 milionów kilometrów od Ziemi. To najkrótszy dystans od roku 2005.

Zważywszy na fakt, że Mars okrąża Słońce w czasie około dwa razy dłuższym niż Ziemia, opozycje mają miejsce średnio co 26 miesięcy. niemniej, ze względu na większą ekscentryczność orbity dystans pomiędzy oboma ciałami niebieskimi nie jest wówczas identyczny. Przypadkowo zbliżenie występuje w podobnym czasie co opozycja.

iks1eac5xknme9r4olnx

Niemniej, nie jest to minimalna odległość, na jaką może zbliżyć się czerwona planeta. Rekord zanotowano w roku 2003, gdy znajdował się jedynie 35 milionów kilometrów od nas. Poprzednie takie zbliżenie miało miejsce 60 tysięcy lat temu, następne – wystąpi 28 sierpnia 2287.

Niedawno – w związku z opozycją – NASA opublikowała nowe obrazy Marsa, które prezentowały zmiany na jego powierzchni i efekty następujących po sobie pór roku.

[źródło i grafika: gizmodo.com]