WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chaotyczne powstawanie gwiazd „okiem” Herschel Space Observatory

Niedawno opublikowane zdjęcie wykonane przez (niedziałające obecnie) Herschel Space Observatory ukazuje skomplikowaną i chaotyczną strukturę formacji gwiazd Vulpecula OB1. Scena, zarejestrowana dzięki zdolności rejestracji fal podczerwonych teleskopu Herschela została uwieczniona w ramach projektu Hi-GAL. Przedsięwzięcie miało na celu obserwację całej płaszczyzny galaktyki w pięciu szczególnych długościach fal.

W niektóre noce – zwłaszcza z dala od naziemnych źródeł światła – Droga Mleczna widoczna jest jako blady pas rozciągający się poprzez niebo. Struktura, którą można zaobserwować zawiera olbrzymie ilości gwiazd i chmur międzygwiezdnego pyłu oraz gazu. Hi-GAL był stworzony z myślą o szczegółowej obserwacji nitkowatej budowy materii znajdującej się w tym obszarze – na nowym zdjęciu widoczne są również czerwone i pomarańczowe „wici”.

ob-star-cluster-2

Żyjące krótko gwiazdy w sercu Vulpeculi OB1 – jedne z najmasywniejszych tego typu ciał w naszej galaktyce – klasyfikowane są jako obiekty astronomiczne typu OB. Każdy z tych olbrzymów jest kilkanaście razy cięższy niż Słońce. Gwiazdy OB zaprezentowane na obrazie Herschela są pogrupowane w liczącą 150 obiektów gromadę znaną jako NGC 6823 (widoczna na zdjęciu powyżej).

Gwiazdy Vulpeculi OB znane są z tego, że emitują olbrzymie ilości ultrafioletowego promieniowania – jest ono efektem jonizowania i kompresji otaczających je chmur – które wkrótce zapadną się pod swoim własnym ciężarem, dając tym samym początek nowej generacji gwiazd. Według obecnej wiedzy naukowej „paliwa” pozwalającego kontynuować ten proces starczy ma miliony lat.

ob-star-cluster-1

[źródło i grafika: gizmag.com]