WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Niesamowita mozaika zdjęć Plutona

NASA opublikowała „mozaikę” złożoną z wysokiej rozdzielczości fotografii Plutona. Użyto przy tym zdjęć wykonanych 14 lipca 2015. Amerykańska Agencja Kosmiczna wypuściła również film zabierający widzów na „wycieczce” po mozaice, podkreślając przy tym niesamowitą różnorodność powierzchni Plutona.

pluto-mosaic-8

Pluton i jego największy księżyc – Charon okazały się być niemałą zagadką dla astronomów. Wszystko za sprawą niespodziewanego skomplikowania formacji, które zarejestrowała sonda New Horizons. Nowe zdjęcia prezentują wbrew pozorom niemałą rozdzielczość, w której piksele mają boki o długości 80 metrów.

Mozaika rozpoczyna się na północnym wschodzie zarejestrowanej półkuli i kończy w pobliżu linii rozdzielającej część oświetloną i nieoświetloną (terminator). Wykorzystane obrazy zostały wykonane przez urządzenie znane jako Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) z odległości 15850 kilometrów – jedynie 23 minuty przed osiągnięciem największego zbliżenia.

pluto-mosaic-4

Pierwszymi formacjami, które można zobaczyć na filmiku jest seria kraterów i łańcuch górski. Następnie rozpoczyna się równina Sputnik Planum dominująca większość mozaiki. Nietypowa „komórkowa” struktura równiny, formującej „serce” Plutona jest pokazana szczególnie dokładnie. Dalej znajduje się mniej skomplikowana równina azotowego lodu. Im dalej na południe, tym równina staje się bardziej pagórkowata, a w końcu przechodzi w ciemną wyżynę, która ostatecznie znika pod linią terminatora. Wówczas obiektyw sondy zwrócony jest prostopadle do powierzchni karłowatej planety.

Poniżej znajdują się wybrane fotografie, oraz pełne wideo.

pluto-mosaic-6

pluto-mosaic-1

pluto-mosaic-2

pluto-mosaic-3

pluto-mosaic-5

 

[źródło i grafika: gizmag.com]