WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Uczący się egzoszkielet – dobry zarówno dla żołnierza i osoby starszej

Wojskowe i przemysłowe zastosowania egzoszkieletów stają się coraz bardziej realne. Niemniej, najnowszym trendem w branży maszyn wspomagających ruchy człowieka jest tworzenie rozwiązań przeznaczonych dla osób starszych, które częściowo utraciły zdolność do sprawnego poruszania się. Innymi słowy – maszyna, o której marzyłeś od dzieciństwa może w przyszłości stać się ekwiwalentem chodzika dla osoby starszej.

Opracowaniem takiego rozwiązania zajmują się między innymi specjaliści z Harvardu, czy firmy ReWalk Robotics. Niemniej prawdziwego asa w rękawie ma firma Superflex (powstała z organizacji non-profit SRI International) przygotowująca egzoszkielet, który może przydać się zarówno żołnierzowi, jak i twojej babci.

Sensory umieszczone w maszynerii uczą się sposobu, w jaki użytkownik się porusza, a następnie wykorzystują zdobyte informacje, by włączać moc dokładnie wtedy, gdy jest ona potrzebna. W rezultacie mamy do czynienia z dłuższym życiem baterii i co za tym idzie, lżejszą maszynerią, która jakby nie patrzeć musi być noszona na ciele.

Obecnie istniejący prototyp to miękki strój, który przykrywa większą część ciała. Wspomaga pracę nóg, ramion oraz torsu, w przyszłości pozwoli również na zwiększenie precyzji ruchów – co może być istotne na przykład dla osoby, której trzęsą się ręce.

Obecnie założenie prototypu zajmuje doświadczonej osobie pięć minut, niemniej osoby odpowiedzialne za rozwój projektu twierdzą, że w ostatecznej wersji czas ten zostanie skrócony nawet do dwóch minut. Ważnym priorytetem jest dla firmy ograniczenie ceny egzoszkieletu.

Jak twierdzi prezes SRI Ventures, Manish Kothari, główną ideą, która stoi za projektem jest zapewnienie ludziom dodatkowych możliwości i „usunięcie tych sfer, które powodują obciążenie psychiczne oraz, ostatecznie, przywrócenie danej osobie godności”. Choć za przykład Kothari podał ponowne umożliwienie osobom starszym wchodzenia po schodach, my wiemy, że to taki korporacyjny żargon na „chcemy zrobić z ciebie nadczłowieka”.

Zespół Superflex nie zaprezentował jeszcze konkretnej daty stworzenia gotowej do komercyjnych zastosowań wersji egzoszkieletu, niemniej poszukuje partnerów, którzy pomogą w jej opracowaniu.

exosuitx634

[źródło: technologyreview.com grafika: technologyreview.com, engadget.com]