WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Watson IBM będzie ostrzegał przed turbulencją

Dział IBM odpowiedzialny za Watsona oraz firma Gogo Inc. – znana za swój wkład w rozwój samolotowego wifi – połączyły siły, by uczynić latanie nieco przyjemniejszym. Jak donosi Wall Street Journal, IBM negocjuje właśnie kupno The Weather Company za cenę rzędu, bagatela, dwóch miliardów dolarów. Wraz z połączeniem internetowym Gogo, pozwoli im to stworzyć usługę ostrzegającą pilotów przed turbulencjami.

Według dyrektora generalnego The Weather Company, Camerona Claytona – pomysł jest całkiem prosty. Jak twierdzi, jest to po prostu coś na kształt Waze dla samolotów. Mówiąc bardziej technicznym językiem (ok, tak naprawdę to nie) – gdy sprzęt pomiarowy samolotu wykryje „wyboje” w przestworzach, informacja o ich istnieniu zostanie przekazana do Watsona za pomocą połączenia Gogo. Następnie Watson porówna otrzymane dane o turbulencji z informacjami meteorologicznymi The Weather Company i poinformuje załogi innych samolotów o tym, że warto nieco zmienić kurs. W wypadku obecnie stosowanych systemów pilot musi „ręcznie” poinformować kontrolerów lotu, którzy następnie muszą, również „ręcznie”, ostrzec załogi samolotów.

Nie chodzi tylko o komfort latania, choć to również jest bez wątpienia istotna kwestia. Według IBM i Weather, linie lotnicze tracą z powodu turbulencji około 100 milionów dolarów rocznie. Winne są obrażenia odnoszone przez załogę i pasażerów, nieplanowane prace konserwacyjne, nieefektywność operacyjna i strata dochodu, związana z czasem, gdy samoloty są uziemione.

W najgorszym razie Watson przynajmniej pozwoli pasażerom zapiąć pasy trochę wcześniej.

[źródło i grafika: engadget.com]