Obszar tuż nad (umowną) granicą ziemskiej atmosfery roi się od stworzonych przez człowieka obiektów. Każdy porusza się z prędkością rzędu tysięcy kilometrów na godzinę. Mają co prawda dużo miejsca – niemniej i tak komplikuje to zadanie każdemu, kto zajmuje się satelitami. W tej grupie znajduje się również wojsko – nie dziwi zatem, że DARPA ogłosiła plany „usystematyzowania” tego chaotycznego regionu. Projekt agencji może zrewolucjonizować ludzkie podejście do zarządzania przestrzenią kosmiczną.

Ostatnia faza projektu, znanego jako Hallmark Software Testbed (Hallmark-ST) mierzy ku stworzeniu architektury oprogramowania zdolne do wspierania narzędzi i danych z szerokiego zakresu źródeł.

Niska orbita okołoziemska stanowi miejsce, w którym znajduje się większość naukowych, komercyjnych i wojskowych satelitów. W ciągu ostatnich kilku dekad, za sprawą rosnącego zapotrzebowania na zmieniła się nie do poznania. Metody stosowane do śledzenia poruszających się po niej obiektów – niekoniecznie. Wykorzystywana technologia starzeje się i jest coraz gorzej przystosowana do spełniania wymagań dowództwa.

Według DARPA’y, Hallmark-ST ma to zmienić. Platforma zostanie wykorzystana do tworzenia i testowania nowej generacji technologii, które w przyszłości będą odpowiedzialne za kontrolę i dowodzenie obiektami znajdującymi się na orbicie. Uczeni liczą na wysoki poziom elastyczności, który umożliwi skalowanie na potrzeby różnych misji i polepszy możliwości symulacyjne potrzebne do modelowania przyszłych systemów.

Jak twierdzi Brad Tousley, kierownik Tactical Technology Office DARPA’y:

Mamy na myśli system, który połączy informacje z różnych źródeł i znacząco zmniejszy całkowity czas potrzebny do podjęcia i wprowadzenia w życie decyzji, jak również obserwacji rezultatów. Przykładowo, intuicyjny interfejs użytkownika wykorzystujący technologię trójwymiarowej prezentowałby skomplikowane informacje w nowatorski sposób oferując dowództwu większe niż kiedykolwiek wcześniej zrozumienie i świadomość.

Rozwój, który będzie miał miejsce za sprawą programu Hallmark-ST będzie kluczowy dla rozwoju planowanej platformy testowej Hallmark Space Evaluation and Analysis Capability (SEAC). SEAC będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój technologii, zwiększając poziom świadomości sytuacyjnej i – z kosmosu -oferując amerykańskim siłom zbrojnym przewagę taktyczną na polu bitwy.

[źródło i grafika: gizmag.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej